5 sposobów, by korzystanie ze zmywarki było skuteczniejsze i tańsze

5 sposobów, by korzystanie ze zmywarki było skuteczniejsze i tańsze

Zmywarka to nieoceniony domowy pomocnik, dzięki któremu nie musimy samodzielnie zmywać naczyń. Jednak nie każdy z nas wie, jak dokładnie obchodzić się z tego rodzaju sprzętem kuchennym, aby zmywanie było skuteczne i tanie. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę!

W sklepach możemy znaleźć pełną gamę różnych zmywarek, które różnią się pomiędzy sobą pojemnością, funkcjami, dostępnymi programami. Jednak nawet w taniej zmywarce można zmywać efektywnie i bez ponoszenia wysokich kosztów. Trzeba tylko pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

  1. Zmywarkę uruchamiaj wtedy, gdy jest pełna

Jeśli chcemy oszczędzać energię oraz wodę na korzystaniu ze zmywarki, nie powinniśmy uruchamiać jej wtedy, gdy w środku znajduje się tylko parę naczyń i sztućców. Producenci zmywarek zalecają, aby włączać je wtedy, gdy są już pełne.

Z drugie strony pamiętajmy o tym, aby zmywarki nie przeładować, ponieważ może ona nie domyć naczyń. Każde naczynie powinno być nieprzysłonięte innym.

  1. Dobierz odpowiednie detergenty

Kolejna ważna sprawa przy zmywaniu z zmywarce to dobranie odpowiednich detergentów. Obecnie najczęściej kupowane są specjalne tabletki i kapsułki, ale możemy też spotkać się z proszkami i żelami.

Najlepiej przetestować różne detergenty – te z wyższej i te z niższej półki. Generalnie jednak, lepiej pozmywamy naczynia wtedy, gdy zainwestujemy w droższy detergent – może być to produkt konwencjonalny albo ekologiczny. Najtańsze środki nie działają tak efektywnie i mogą nawet przyczyniać się do niszczenia naczyń.

Oczywiście, nie zapominajmy też o tym, aby do zmywarki okresowo dosypywać soli, nawet jeśli producent tabletek czy kapsułek wskazuje, że jest ona już w ich składzie. Sól pomaga w czyszczeniu naczyń oraz chroni zmywarkę.

  1. Usuwaj resztki z naczyń

Do zmywarki nie musimy wkładać czystych naczyń, ale zadbajmy o to, aby nie umieszczać w niej naczyń z resztkami jedzenia. Wtedy będą one zapychały filtr urządzenia i tym samym nie będzie ono działało tak efektywnie.

Usunięcie resztek z naczyń spowoduje również, że będą one czystsze nawet na krótkim cyklu zmywania.

  1. Regularnie czyść zmywarkę

Chociaż głównym zadaniem zmywarki jest utrzymanie naczyń w czystości, nie możemy zapominać też o tym, aby urządzenie to także samodzielnie czyścić. W sprzedaży znajdziemy nawet specjalne czyściki, które usuwają trudne zabrudzenia w trakcie programu.

Oprócz tego pamiętajmy o regularnym czyszczeniu filtra zmywarki, o przetarciu ramion, które w trakcie używania mogą się zatykać, a także o wyczyszczeniu uszczelek.

  1. Korzystaj z eko programów

Dzisiaj każda nowa zmywarka ma program eko, który zużywa najmniej wody oraz prądu, dlatego jest również najtańszy i najbardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Taki program najczęściej trwa też dość długo, dlatego warto włączać go na noc, aby rano mieć do dyspozycji czyste naczynia.

Eko programy pozwalają nam na dokładne wyczyszczenie nawet bardzo brudnych naczyń – chociaż nie mają tak wysokich temperatur jak programy dla intensywnych zabrudzeń, to jednak dzięki temu, że trwają dłużej, dobrze radzą sobie nawet z trudnymi zanieczyszczeniami.