Ałun w kosmetyce – co to jest i jak go wykorzystać?

Zastosowanie ałunu w kosmetyce wynika z możliwości uzyskania działania zarówno antyseptycznego a także ściągającego. Ałun może występować w różnych formach jak między innymi ałun w sztychem, który może być stosowany jako antyperspirant.

Zastosowanie go pozwala na uzyskanie zarówno ograniczenia wydzielania potu a także przykrego zapachu.

Ałun ma zastosowanie nie tylko w kosmetyce. Stosowany jest on również w przemyśle a także w medycynie. Jednocześnie ałun potasowy jest również stosowany powszechnie w kosmetyce. Jednocześnie jest to składnik, który znany jest zarówno w medycynie a także w kosmetyce od wielu wieków. Pozwala to na uzyskanie pewności, że stosowanie ałunu jest sprawdzone oraz pozwala na zapewnie bezpiecznych produktów kosmetycznych.

Właściwości ałunu

Na rynku dostępne są różne rodzaje ałunu. Jednym z bardziej popularnych jest ałun glinowo-potasowy. Jednocześnie znane są również takie odmiany ałunu jak ałun glinowo sodowy, ałun glinowo amonowy, który jest najbardziej trudno dostępnym z typów ałunu. Ałun zawiera w sobie różne składniki mineralne.

Dotyczy to między innymi takich minerałów jak żelazo, mangan czy sod a także w mniejszych ilościach między innymi żelazo, tytan, chrom. Jednocześnie wykorzystanie poszczególnych rodzajów ałunu wpływa również na jego wykorzystanie. Wygląd ałunu to przezroczysty, błyszczący proszek, bryłka a także blok. Bryłki ałun występują w formie oszlifowanej a bloki ałunu występują w formie kostek.

Zastosowanie ałunu

Działanie ałunu to między innymi możliwość skutecznego wysuszania zmian skórnych a także ściągania skóry. Zastosowanie ałunu może zatem być wskazane w przypadku skóry przetłuszczającej się. Jednocześnie ałun posiada również działania bakteriobójcze, co również bywa korzystne w przypadku stosowania kosmetyków z ałunem do skóry tłustej. Atutem ałunu jest to, że nie jest on kosztowny a jednocześnie jest wydajny w stosowaniu.

Można ałun stosować regularnie między innymi w formie sztychu co pozwala na użytkowanie ałunu nawet przez pięć lat.

Jednocześnie stosowanie ałunu jest bardzo bezpieczne, co między innymi wynika z braku powodowania podrażnień. Ałun może być bez problemu stosowany również przy alergiach, gdyż nie jest on powodem wywoływania alergicznych reakcji oprócz stosowania go przez osoby, które są uczulone na działanie glin.

Stosowanie ałunu to między innymi ałun w proszku, który może być zastosowany do oczyszczania wody. Jednocześnie ałun w proszku stosowany jest również w proszkach do zębów, gdzie możliwe jest zapewnienie tamowania krwawienia dziąseł. W formie oszlifowanej czy w formie kostki ałun może być stosowany również do dezynfekcji po goleniu, tamowania drobnych krwawień.

Popularnym zastosowaniem takiej formy ałunu jest również niwelowanie przykrego zapachu potu. Działanie wysuszające pozwala również na stosowanie go do likwidowania opryszczek na ustach. Ałun może być również stosowany na wypryski skórne. Zastosowanie ałunu pozwala również na łagodzeni oparzeń a także może być stosowany przy ukąszeniach owadów do łagodzenia efektów.