Aparat ortodontyczny estetyczny – ile to kosztuje?

Aparat ortodontyczny estetyczny – ile to kosztuje?

Proste i równe zęby mogą być sporym wydatkiem, jeśli natura nas nimi nie obdarzyła. Do wyboru mamy różnego rodzaju aparaty ortodontyczne – ruchome i stałe. Wśród tych stałych do wyboru mamy również modele estetyczne. Ile musimy za nie zapłacić?

 

Najskuteczniejsze w leczeniu wad zgryzu są aparaty stałe – pozwalają na uzyskanie optymalnych efektów także u osób dorosłych. Najmniej zapłacimy za aparat metalowy. Więcej z kolei zapłacimy za modele estetyczne, które nie odznaczają się tak bardzo jak te wykonane z metalu.

 

Estetyczny, inaczej kosmetyczny aparat ortodontyczny działa tak samo jak metalowy, ale różni się od niego wyglądem. Nie jest tak bardzo widoczny, dlatego jest on częściej wybierany przez osoby dorosłe.

 

Aparaty ortodontyczne – ligaturowe i bezligaturowe

Aparaty tego wykonuje się w dwóch systemach – z ligaturami oraz bezligaturowym (Damon). W tym pierwszym aparat ma ligatury, czyli gumki zakładane na zamki, które przytrzymują druty. W drugim zamek ma specjalną zapinkę, więc nie ma potrzeby stosowania gumek. Aparaty bezligaturowe nie wymagają tak częstych wizyt u ortodonty, ale są droższe od ligaturowych.

 

Zarówno aparaty z ligaturami, jak i bez nich są oferowane w wersji estetycznej. Możemy kupić je jako porcelanowe – ceramiczne, a także kryształowe. Czym różnią się między sobą i ile kosztują?

 

Aparat ortodontyczny porcelanowy

Zamki w tym aparacie są wykonane z porcelany – wytrzymałej i trwałej. Mają mlecznobiały kolor, podobny do szkliwa zębowego. Zamki te są nieco większe niż metalowe, ale są mniej widoczne. Stosuje się do nich najczęściej przezroczyste gumki – ligatury.

 

Aparat ortodontyczny porcelanowy kosztuje od około 2 500 do 2 800 złotych za model ligaturowy, natomiast w przypadku wersji bezligaturowej to około 3 500 złotych. Podana cena dotyczy jednego łuku – dolnego albo górnego.

 

Aparat ortodontyczny kryształowy

Wykonany jest najczęściej z syntetycznego szafiru, który daje przezroczysty efekt, dlatego na zębach jest niemalże niewidoczny. Jego zamki także są nieco większe od zamów metalowych i stosuje się do nich przezroczyste ligatury.

 

Ceny aparatów kryształowych wynoszą około 2 600 – 3 000 złotych za jeden łuk, natomiast w wersji bezligaturowej około 3 500 złotych. Zatem są one nieco droższe od porcelanowych, niemniej jednak efekty są takie same.

 

Warto wskazać, że zarówno aparaty kryształowe, jak i estetyczne można zakładać na oba łuki, ale można również założyć jeden łuk estetyczny, a drugi metalowy, na przykład na dolny łuk wybrać zamki metalowe, jeśli dolne zęby są mniej widoczne.

 

Aparat to nie jedyny koszt korekcji zębów

Warto wskazać, że sam koszt aparatu ortodontycznego to jeszcze nie wszystko – musimy też doliczyć wydatki na wizyty oraz rożne dodatkowe usługi, na przykład dodatkowe czyszczenie zębów, wykonanie retainera, który ma za zadanie utrzymać efekty leczenia.

 

Ogólne koszty leczenia ortodontycznego z użyciem aparatów ligaturowych oraz bezligaturowych to około 9 000 – 12 000 złotych w zależności od cennika prezentowanego przez wybrany gabinet ortodontyczny.