Bateria kuchenna – jak znaleźć perfekcyjny model?

Chociaż w sklepach możemy znaleźć wiele różnych baterii kuchennych, to jednak często pojawia się problem z doborem tej odpowiedniej. Jak znaleźć najlepszą baterię, z którą korzystanie z kuchni będzie jeszcze wygodniejsze?

Bateria kuchenna to jeden z bardzo ważnych elementów wyposażenia kuchni – powinna być przede wszystkim praktyczna, ale również nie powinniśmy zapominać o jej estetyce. Nowoczesne baterie do kuchni to coś więcej niż tylko zwykły kran – obecnie mogą one również oszczędzać wodę, uzdatniać ją, mają dodatkowe funkcje pozwalające na łatwiejsze zmywanie czy napełnianie garnków.

Na co powinniśmy zatem zwrócić uwagę przy kupnie odpowiedniej baterii do kuchni? Zapraszamy serdecznie do sprawdzenia naszego poradnika!

Miejsce montażu baterii kuchennej

Zacznijmy od podstaw, a mianowicie od miejsca montażu baterii kuchennej. Aktualnie najczęściej baterie montuje się stojąco, czyli umieszczane są one na baterii albo na zlewozmywaku.

Baterie kuchenne mogą być też montowane do ściany – wówczas na blacie mamy więcej przestrzeni, ale takie rozwiązania spotykane są już coraz rzadziej w nowoczesnym budownictwie.

Wylewka w baterii kuchennej

bardzo ważne jest, aby bateria kuchenna miała łatwą w obsłudze wylewkę, czyli miejsce, z którego wydobywa się woda. Najlepiej, aby wylewka pozwalała na zmianę pozycji strumienia wody, czyli powinna być ruchoma.

Do wyboru mamy wylewki, które pozwalają na ruch jedynie w lewo albo w prawo, ale również takie, które są wyciągane, czyli mają ruchomą rączkę. Takie baterie są wygodniejsze w używaniu, ale musimy zapłacić za nie także więcej.

Obecnie bardzo mocne są też wylewki sprężynowe, które przypominają odwróconą literę „U”. Są wtedy zakończone elementem sprężynowym, który pozwala na skierowanie strumienia wody w rożne kierunki.

Bateria kuchenna – jednouchwytowa czy dwuuchwytowa?

Bateria kuchenna może być również wyposażona w jeden uchwyt albo w dwa uchwyty.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z baterią mieszalnikową, która poprzez regulację pozwala na łatwe ustalenie siły oraz temperatury strumienia wody. W drugim przypadku z kolei spotykamy się z dwoma oddzielnymi uchwytami, które regulowane są osobno.

Do kuchni bardziej praktycznym wyborem będzie bateria jednouchwytowa, która pozwala na łatwiejszą obsługę – możemy wtedy bez problemu jedną ręką przytrzymać garnek albo produkty do umycia, natomiast drugą możemy wyregulować wodę.

Estetyka baterii kuchennej

Nie zapominajmy również o kwestii estetyki. Baterię kuchenną możemy dobrać indywidualnie do aranżacji kuchni, a także do wyglądu zlewozmywaka. Do stalowego zlewozmywaka najlepiej będzie pasowała bateria także ze stali, z kolei do tego kamiennego możemy dobrać baterię we wzorze kamienia albo stalową.

W sklepach możemy znaleźć także zestawy składające się ze zlewozmywaka i dopasowanej do niego baterii – najczęściej w przypadku konglomeratów, czyli materiałów składających się z kamienia połączonego z żywicą.

Za dobrą baterie kuchenną zapłacimy od około 60 do nawet 500 złotych. Do wyboru mamy też droższe modele, na przykład z funkcją podgrzewania czy oczyszczania wody, które mogą kosztować już kilka tysięcy złotych.