Biżuteria z białego złota – stylowa alternatywa dla srebra

Biżuteria z białego złota – stylowa alternatywa dla srebra

Złoto może mieć nie tylko żółty odcień. Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się złoto białe, które jest bardzo popularne także wśród osób lubiących srebro. Czym dokładnie jest białe złoto i jaką biżuterię się z niego wykonuje?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że złota biżuteria wykonywana jest nie ze 100% złota, ale ze złota z różnymi domieszkami innych metali. To właśnie ich ilość wpływa na liczbę karatów oraz na próbę złota. Im więcej karatów i im wyższa próba, tym więcej złota w złocie.

Przykładowo, stop o 12 karatach oraz próbie 500 zawiera 50% czystego złota. Reszta to inne metale, które mogą również wpływać na właściwości oraz kolor stopu. Spotykamy się najczęściej ze złotem w dwóch próbach, a mianowicie 333, czyli zawierające 33,3% czystego złota, a także 585, czyli o zawartości 58,5% czystego złota.

Czym różni się złoto białe od żółtego?

Zatem wiemy już, że złota biżuteria najczęściej nie jest wykonana w całości ze złota, ale ze stopów złota w określonej ilości tego kruszcu. Wynika to przede wszystkim z dość niskiej twardości złota i jego podatności na zarysowania. Dlatego im niższa próba biżuterii złotej, tym jest ona bardziej wytrzymała.

W zależności od tego, jakie metale zostaną dodane do czystego złota, możemy uzyskać inny efekt kolorystyczny.

Białym złotem nazywamy takie złoto, które powstaje przez stop z niklem, cynkiem, czasami srebrem oraz palladem. Efektem jest srebrny kolor, który przypomina swoją barwą platynę – znacznie droższy metal używany w jubilerstwie.

Zatem właściwości fizyczne białego złota różnią się pomiędzy sobą, ponieważ wszystko zależne jest od zastosowanych domieszek. Niektóre rodzaje białego złota są bardziej wytrzymałe i trwałe, inne mniej, także kolory mogą być nieco inne.

Rodowanie biżuterii z białego złota

Aby nadać biżuterii z białego złota jeszcze ładniejszą barwę, stosuje się tak zwane rodowanie, czyli pokrywanie jej warstwą pierwiastka – rodu. Dzięki temu ma on jeszcze ładniejszy blask i srebrny kolor.

Warto jednak pamiętać o tym, że z czasem rod może się ścierać, więc białe złoto może nie być już tak błyszczące. Powierzchnia staje się bardziej matowa i można zobaczyć na niej zarysowania. Można jednak oddać biżuterię do doświadczonego jubilera, który będzie mógł przywrócić jej oryginalny blask.

Jaką biżuterię tworzy się z białego złota?

Największą popularnością cieszą się obrączki z białego złota oraz pierścionki zaręczynowe. To dobra alternatywa dla srebra. Ceny pierścionków zaręczynowych z białego złota w próbie 585 z niewielkim brylantem zaczynają się już od około 500 złotych. Z kolei obrączki ślubne ze złota białego w próbie 333 zakupimy już za około 230 złotych za sztukę.

W sprzedaży znajdziemy też inną biżuterię ze złota białego, na przykład są to broszki, kolczyki, naszyjniki, wisiorki, łańcuszki, bransoletki. Ceny biżuterii z białego złota nie różnią się znacznie od biżuterii ze złota żółtego, wobec tego to dobry wybór dla tych osób, które nie przepadają za tradycyjnym, żółtym odcieniem złota.