Całkowity koszt kredytu RRSO

Chcesz wziąć pożyczkę lub kredyt? W takim przypadku warto wcześniej dokładnie sprawdzić opłaty, aby pożyczyć pieniądze tam, gdzie będą one najtańsze. W tym celu możemy posłużyć się wskaźnikiem RRSO, który odnosi się do całkowitego kosztu kredytu lub pożyczki.

Na koszt kredytu i pożyczki składa się wiele różnych opłat. Zaliczają się do nich między innymi oprocentowanie, które daje odsetki, prowizja dla udzielającego pożyczkę lub kredyt, również możemy ponieść opłaty przygotowawcze, za rozpatrzenie wniosku, koszty ubezpieczenia pożyczki lub kredytu. Oczywiście, nie każdy bank czy instytucja pozabankowa stosują wszystkie z tych opłat. Zatem czasami trudno jest podliczyć, ile naprawdę będziemy musieli oddać pieniędzy.

Właśnie w tym celu stworzono RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która określa całkowity koszt kredytu lub pożyczki wu jęciu rocznym.

Czym dokładnie jest RRSO?

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli RRSO jest obliczana na podstawie wzoru matematycznego. Przy jej obliczaniu bierze się pod uwagę nie tylko samo oprocentowanie, ale również inne opłaty, w tym prowizje, ubezpieczenia, które spłacane są w ratach. Właśnie dlatego spojrzenie na RRSO może powiedzieć nam, czy mamy do czynienia z ofertą atrakcyjną czy też mniej korzystną pod kątem ponoszonych kosztów.

Musimy jednak pamiętać o tym, że nie zawsze RRSO jest miarodajnym wskaźnikiem. Nie powinniśmy polegać na nim zawsze i lepiej dokładnie samemu sprawdzić koszty. Może się okazać, że pożyczka z wyższym RRSO będzie tak naprawdę tańsza od tej, której RRSO jest niższe. Taki błąd widać w szczególności na przykładzie pożyczek krótkoterminowych, gdzie RRSO jest bardzo wysokie ze względu na krótki termin spłaty.

Jak porównywać pożyczki i kredyty?

RRSO jest ważnym wskaźnikiem, ponieważ na jego podstawie możemy określić, czy kredyt jest drogi. Gdy RRSO jest bardzo wysokie i ma nawet kilka tysięcy procent, wtedy możemy być pewni, że taka pożyczka będzie bardzo droga. Głównie na tak dużą wartość RRSO wpływają koszty dodatkowe, w tym prowizje czy opłaty przygotowawcze, ponieważ zgodnie z przepisami prawa oprocentowanie nie może przekroczyć danego limitu.

Jeśli chcemy mieć pewność, że dana pożyczka będzie rzeczywiście niedroga, powinniśmy obliczyć jej koszt. Teraz to nie takie trudne, biorąc pod uwagę, że wiele firm pożyczkowych i banków umieszcza na swoich stronach kalkulatory pożyczkowe. Po prostu wybieramy kwotę, która nas interesuje, a następnie okres spłaty. Możemy wtedy zobaczyć koszt całkowity, RRSO, wysokość rat, gdy chodzi o pożyczki ratalne.

Zapiszmy wysokość rat i ogólne koszty i sprawdźmy je w innych bankach czy firmach pozabankowych. Potem możemy łatwo wybrać taką ofertę, która będzie najbardziej korzystna. Możemy też posłużyć się dostępnymi w internecie porównywarkami pożyczek bankowych i pozabankowych. Pamiętajmy jednak o tym, że nie zawsze znajdujące się w nich informacje są aktualne – najlepiej sprawdzić koszty także bezpośrednio na stronie banku albo firmy pożyczkowej, aby mieć pewność, że nie zapłacimy więcej.