Czy można usunąć rozszerzone naczynka?

Czy można usunąć rozszerzone naczynka?

Rozszerzone i popękane naczynka mogą pojawić się na różnych partiach ciała człowieka – najczęściej widoczne są na nogach oraz na twarzy. Czy można je w jakiś sposób usunąć?

Popękane naczynka, które nazywane są także pajączkami, to w fachowej terminologii teleangiektazja. Zmiany tego rodzaju mogą pojawić się u każdej osoby, ale u niektórych występują częściej – ma to głównie związek z ich genetycznym podłożem, dlatego jeśli występowały one w rodzinie, wtedy także ryzyko to jest wyższe.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pajączki najczęściej widoczne są na skórze twarzy oraz na nogach. Mogą mieć one wtedy nieco inne powody powstania, a także leczenie przebiega wtedy także w inny sposób.

Pajączki na kończynach dolnych

Najczęściej są one efektem przewlekłej niewydolności żylnej, która prowadzi także do powstawania żylaków. Pojawia się ona u osób, które spędzają dużo czasu w pozycji stojącej albo siedzącej, u kobiet w ciąży, osób podnoszących ciężary, z nadwagą i otyłością, także u kobiet biorących leki hormonalne czy osób mających częste zaparcia.

Pajączki na nogach nie wyglądają estetycznie i mogą się pogłębiać wraz z postępem przewlekłej niewydolności żylnej. Aby się ich pozbyć, zaleca się prowadzenie zabiegów laserowych, które pozwalają na ich zamknięcie. Można też zapobiegać ich dalszemu rozwojowi przez zmianę trybu życia oraz noszenie wyrobów kompresyjnych takich jak pończochy, rajstopy, podkolanówki uciskowe.

Laserowe zamykanie naczynek na nogach to zwykle koszt od około 400 do ponad 1 000 złotych w zależności od ich rozległości. Za wyroby przeciwżylakowe zapłacimy od 40 do 80 złotych.

Pajączki na twarzy

Gdy na twarzy pojawiają się popękane naczynka, mamy wtedy do czynienia z cerą naczynkową. Dotyka ona głównie kobiet, zarówno w wieku młodzieńczym, jak i dojrzałym.

Popękane naczynka na twarzy są głównie efektem predyspozycji genetycznych, ale też mogą być efektem zaburzeń hormonalnych i krążeniowych, w tym nadciśnienia tętniczego. Uwidaczniają się głównie w okresach zimy oraz latem – w mrozie oraz w ostrym słońcu, gdy skóra nie jest właściwe chroniona.

Warto także wskazać, że pajączki na twarzy mogą być też jednym z objawów trądziku różowatego albo alergii.

Usunięcie rozszerzonych naczynek z twarzy zasadniczo nie jest możliwe z użyciem kremów i innych kosmetyków – mogą one wprawdzie zapobiegać ich dalszemu rozwijaniu się i mogą nieco zmniejszyć ich widoczność, ale nie zapewnią ich całkowitego zaniku. Nie należy jednak rezygnować z pielęgnacji skóry, szczególnie w okresie lata i zimy, ponieważ wtedy niebezpieczeństwo pojawienia się pajączków jest wyższe.

Podobnie jak w przypadku popękanych naczynek na nogach, na twarz rekomenduje się również zabiegi laserowe. Dobre efekty mają zabiegi laserowe polegające na szkodzeniu ścian naczynka oraz jego wchłonięciu przez organizm, dlatego wtedy nie jest ono widoczne. Stosuje się też zabiegi IPL, które powodują obkurczenie naczynek, oraz zabiegi elektrokoagulacji, czyli zamykania naczynek prądem.

Zabiegi medycyny estetycznej tego rodzaju wynoszą od około 250 złotych do nawet 1 000 złotych zależnie od obszaru.