Czy można zmniejszyć lub powiększyć pierścionek zaręczynowy lub obrączkę?

Czy można zmniejszyć lub powiększyć pierścionek zaręczynowy lub obrączkę?

Pierścionek zaręczynowy lub obrączka to biżuteria o szczególnym znaczeniu. Noszone są najczęściej każdego dnia, dlatego powinny być nie tylko ładne, ale również dopasowane oraz komfortowe. Czy jednak można zrobić coś wtedy, gdy biżuteria ta jest za mała albo za duża?

 

Oczywiście, najlepiej od razu trafić z rozmiarem. Zdarza się jednak, że po prostu pierścionek nie pasuje lub też może przestać pasować po czasie, na przykład stać się za mały. Wobec tego pojawia się pytanie – czy rozmiar biżuterii można wtedy jakoś zmienić? Tak, jest to możliwe, ale musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze efekt będzie zadowalający. Zdarza się również, że pierścionek ze względu na swoją budowę nie jest możliwy do zwiększenia lub zmniejszenia.

 

Sprawdź, czy biżuterię można wymienić

Jeśli pierścionek zaręczynowy albo obrączki nie pasują, ale zostały już zakupione, warto sprawdzić, czy w sklepie nie możemy dokonać zwrotu i wymiany na inny rozmiar albo model. Wiele sklepów daje nam taką możliwość, dlatego nie musimy wtedy decydować się na usługę korekty rozmiaru.

 

Pamiętajmy jednak o tym, że od umowy możemy odstąpić tylko przy zakupie o firmy, a także w terminie do 14 dni roboczych przy zakupach internetowych (niektóre sklepy proponują dłuższy okres). W sklepach stacjonarnych zwroty nie muszą być przyjmowane – prawo tego nie wymaga, ale niektóre sklepy pozwalają na nie.

 

Na czym polega korekta rozmiaru pierścionka?

Jeśli nie mamy już możliwości dokonania wymiany albo zwrotu biżuterii, wówczas możemy udać się do jubilera, który oferuje usługi korekty rozmiaru pierścionków. Takie usługi świadczy większość pracowni jubilerskich, dlatego możemy znaleźć je nawet w mniejszych miastach.

 

W przypadku niewielkich korekt polegających na zwiększeniu rozmiaru dokonuje się lekkiego rozciągnięcia szyny. Gdy konieczne jest powiększenie o kilka rozmiarów, w pierścionku umieszcza się wstawkę. Z kolei zmniejszenie polega na wycięciu elementu szyny i ponownym połączeniu krawędzi przez lutowanie.

 

Jak jednak wspomnieliśmy wcześniej, nie ma możliwości dokonania korekty rozmiaru w każdym pierścionku. Głównie problemem są pierścionki ze zdobioną szyną albo kamieniami, a także pierścionki wielokolorowe. Oczywiście, nie zawsze nie jest to usługa całkowicie niemożliwa – każdy jubiler indywidualnie określa szansę powodzenia. Warto zatem udać się do kilku pracowni z biżuterią, którą chcemy zmniejszyć albo powiększyć, aby tam dowiedzieć się, czy będzie to możliwe, a także ile będziemy musieli zapłacić za taką usługę.

 

Cena zmniejszenia lub powiększenia pierścionka

Wydatki związane z powiększeniem albo zmniejszeniem obrączek ślubnych lub pierścionków zaręczynowych wcale nie są bardzo wysokie. W przypadku gładkich obrączek zapłacimy za taką usług nawet około 20-40 złotych. Im jednak o więcej rozmiarów chcemy powiększyć biżuterię, tym cena będzie wyższa. Zmniejszenie to wydatek zwykle od 15 do 50 złotych. Ceny są wyższe w przypadku obrączek wzorkowych.

 

Warto wskazać, że więcej zapłacimy za zmniejszenie i powiększenie pierścionków ze złota niż ze srebra.