Czy warto kupować żelazko ze stacją parową?

Czy warto kupować żelazko ze stacją parową?

Żelazko ze stacją parową, czyli z generatorem pary to urządzenie, które kosztuje więcej niż standardowe żelazko, ale ma też swoje zalety. Czy warto zdecydować się na zakup?

W niemalże każdym w domu w Polsce znajdziemy żelazka, które pomagają w wygładzaniu ubrań. Do wyboru mamy wiele różnych modeli – najbardziej popularne to zwykłe żelazka ręczne, ale obok nich do wyboru mamy także żelazka z generatorem pary. Czym dokładnie są tego rodzaju urządzenia? Jak działają? W końcu, czy warto mieć je w domu? Zapraszamy do sprawdzenia!

Żelazko z generatorem pary – stacją parową – co to jest?

Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest żelazko z generatorem pary, czyli ze stacją parową. Urządzenie tego rodzaju posiada specjalny pojemnik na wodę, który najczęściej ma formę podstawy, na której umieszcza się żelazko.

Stacja i żelazko są połączone ze sobą przewodem. Urządzenie posiada też system pozwalający na generowanie pary o dużej prędkości wyrzutu – z możliwością regulacji.

Samo żelazko jest wtedy lżejsze i bardziej poręczne, ponieważ nie posiada zbiornika na wodę – to powoduje, że manewrowanie nim jest łatwiejsze.

Żelazko z generatorem pary – jak to działa?

Jeśli chcemy prasować żelazkiem tego rodzaju, na początku napełniamy pojemnik wodą, a potem wybieramy odpowiednią temperaturę i parametry wyrzutu pary – im mocniejszy wyrzut pary, tym łatwiej będzie nam rozprasować zagniecenia na tkaninach.

Warto wskazać, że żelazka ze stacjami parowymi mogą być używane zarówno do prasowania poziomego, jak i pionowego, czyli możemy wyprasować nimi i odświeżyć wiszące zasłony, koszule na wieszakach, sukienki z delikatnych materiałów. Duża moc wyrzutu pary pozwala wtedy na nadanie ubraniu świeżości i gładkości.

Niektóre model mają też dodatkowe funkcje, na przykład zapobieganie nabłyszczaniu tkaniny czy w zestawie znajdziemy specjalne wsporniki przewodu parowego, które utrzymują go na odpowiedniej wysokości.

Kiedy warto zakupić żelazko z generatorem pary?

Zasadniczo, żelazko to będzie bardzo dobrym zamiennikiem zwykłego żelazka ręcznego. Dzięki temu, że urządzenie pozwala na wyrzut pary i pracę zarówno w poziomie, jak i w pionie, będzie wszechstronnym domowym pomocnikiem.

Urządzenie przyda się zarówno wtedy, gdy prasujemy często, jak i wtedy, gdy robimy to co jakiś czas i zależy nam na wygodzie i skuteczności. Warto także zaznaczyć, że żelazko to dobrze sprawdzi się również w przypadku delikatnych, wymagających tkanin, na przykład jedwabiu naturalnego czy wełny.

Żelazko ze stacją parową – ile to kosztuje?

Głównym minusem żelazek ze stacją parową jest ich wysoka cena. Za model od znanego producenta zapłacimy nawet od około 1 000 do 2 000 złotych.

Oczywiście, możemy znaleźć też w sprzedaży tańsze modele, które będą kosztowały nas około 500 złotych, niemniej jednak zawsze warto dobrze zapoznać się z ich parametrami technicznymi oraz opiniami klientów. Może się okazać, że tańszy model nie będzie posiadał tak mocnego wyrzutu pary jak ten droższy, dlatego będzie również mniej skuteczny w prasowaniu.