Diastema – jak ją zlikwidować?

Przerwa między przednimi zębami, czyli tak zwana diastema jest problemem dla wielu osób. Jeśli również zastanawiasz się nad tym, jak się jej pozbyć, masz do dyspozycji kilka różnych metod, które różnią się pod względem efektów oraz kosztów. Co wybrać?

Niektórzy ją kochają, inni jej nienawidzą – diastema uznawana jest przez wielu za defekt, dla innych z kolei jest ozdobą. Nie jest zaliczana do zaburzeń zgryzu, ale może mieć negatywny wpływa na zdrowie zębów, dając problemy ortodontyczne, logopedyczne, periodontologiczne (związane z dziąsłami).

Skąd bierze się diastema?

Diastema jest najczęściej efektem nieprawidłowego przyczepu wędzidełka wargi górnej. Wtedy pomiędzy dwoma jedynkami na górze pojawia się widoczna przerwa. Jeśli taka zmiana zauważana jest u małego dziecka, w uformowaniu się diastemy pomiędzy zębami stałymi może pomóc chirurgiczna korekcja wędzidełka. Jeśli jednak nie wykonano tego wcześniejszych zabiegów, diastemy można się pozbyć innymi sposobami.

Oprócz tego diastema może być wynikiem dysproporcji pojawiających się pomiędzy szerokością siekaczy a rozmiarem kości szczęki. Wtedy jest zwykle uwarunkowana genetycznie, dlatego może występować rodzinnie.

Warto też wspomnieć, że do powstania diastemy może dojść wtedy, gdy przeprowadzona zostanie ekstrakcja, czyli wyrwanie zębów i nie uzupełni się braków – wtedy zęby zaczną samoczynnie się przesuwać, dając widoczne przerwy.

Odbudowa kompozytowa zębów

To najszybsza i najtańsza metoda na usuniecie diastemy. Polega ona na dobudowaniu do górnych jedynek bocznych krawędzi, aby w efekcie połączyć ze sobą zęby i zlikwidować przerwę. Stosuje się do tego materiały kompozytowe takie same, jak te używane przy plombowaniu zębów.

Musimy jednak pamiętać, że nie jest to metoda trwała i w zależności od jakości wykonania odbudowy oraz postępowania pacjenta może dać efekt od kilku miesięcy do kilku lat. Cena odbudowy to około 200-300 złotych.

Licówki

Licówki to cienkie płatki z porcelany, które robione są na zamówienie. Ich celem jest poprawa wyglądu zębów, w tym także można z nimi usunąć diastemę. Licówki są wtedy naklejane na przednie zęby specjalnym klejem. Dzięki licówkom możemy też wybielić uśmiech.

W porównaniu do odbudowy kompozytowej licówki są trwalsze i bardziej estetyczne, ale także są droższe. Za jedną zapłacimy od 800 do nawet 2 000 złotych zależnie od gabinetu.

Leczenie ortodontyczne

Najtrwalsze rezultaty możemy osiągnąć dzięki leczeniu ortodontycznemu, czyli przez założenie aparatu na zęby. Może być to aparat metalowy, ceramiczny, kryształowy, aparat wyjmowany typu Clear Aligner czy aparat lingwalny – mocowany od tyłu zębów.

Leczenie ortodontyczne jest dobrym wyborem wtedy, gdy oprócz diastemy pojawiają się też inne problemy ze zgryzem. Wtedy, z pomocą dobrego ortodonty, będzie można zlikwidować je całkowicie.

Kuracja u ortodonty będzie kosztowała nas najwięcej

– za aparat będziemy musieli zapłacić od około 1 200 złotych za jeden łuk metalowy do nawet 8 000 złotych za aparat lingwalny. Oprócz tego musimy regularnie udawać się na wizyty kontrolne – cena jednej wizyty wynosi od 50 do 200 złotych w zależności od gabinetu.