Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza?

Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza?

Nieodpowiednia wilgotność powietrza w domu może być źródłem problemów zdrowotnych zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dotyczy to przede wszystkim okresu zimowego, gdy powietrze jest suche od grzejników.

Czy w takim przypadku warto zainwestować w nawilżacz powietrza?

Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgotność powietrza w domu nie jest dobra. Optymalny poziom wilgotności to około 40-60%, dlatego jeśli po badaniu higrometrem zauważamy inne wskazania, warto zadbać o swój komfort i komfort najbliższych.

Konsekwencje nieprawidłowego poziomu wilgotności w domu

Jeśli w pomieszczeniach jest zbyt wilgotno, co możemy rozpoznać po osadzającej się na szybach parze, wtedy istnieje większe ryzyko rozwoju pleśni na ścianach. Zarodniki pleśni są z kolei rakotwórcze, dlatego przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może być dla nas bardzo niebezpieczne. Najczęściej odczuwamy objawy ze strony układu oddechowego, ale również mogą być to bóle głowy.

Także za niska wilgotność powietrza nie jest dobra.

Wtedy najczęściej dochodzi do szybkiego wysychania śluzówki nosa, zwiększa się ryzyko alergii, kaszlu, kataru, ponieważ sucha śluzówka gorzej broni układ oddechowy przed bakteriami, pleśniami, wirusami, kurzem. Również w suchych pokojach unosi się znacznie więcej kurzu, co dodatkowo pogarsza samopoczucie u osób z alergiami.

Jak zadbać o właściwy poziom wilgotności w domu?

Jeśli powietrze jest zbyt wilgotne, w takim przypadku bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja. Musimy sprawdzić, czy działa ona prawidłowo, a jeśli nie, naprawić ją. Także ważne jest rozszczelnianie okien, ponieważ zbyt szczelne okna plastikowe są jednym z głównych problemów nadmiernego zawilgocenia domów.

Natomiast w przypadku zbyt niskiego poziomu wilgotności bardzo ważne jest zwiększenie jej poprzez dostarczenie wilgoci. Możemy zrobić to na kilka sposobów. Poniżej prezentujemy te najbardziej popularne, które nie muszą być związane z bardzo wysokimi wydatkami.

Sposoby nawilżania powietrza w domu:

• częste suszenie prania w domu – wilgoć dostaje się wtedy do powietrza i zwiększa jego poziom wilgotności

• wieszanie zamoczonych ręczników na grzejnikach – działa w podobny sposób

• ceramiczne nawilżacze powietrza montowane na kaloryferach – nalewamy do nich wody, która potem paruje ze względu na ciepło kaloryfera

• elektryczny nawilżacz powietrza – to najdroższa opcja, ale jest on również bardzo wygodny w używaniu

W sprzedaży możemy znaleźć wiele różnych typów nawilżaczy powietrza, dlatego możemy dobrać takie urządzenie, które będzie odpowiadało nam pod każdym względem.

Jaki nawilżacz powietrza kupić?

Najprostsze nawilżacze to modele parowe, które posiadają grzałkę podgrzewającą wodę i powodującą jej parowanie. Takie urządzenia kupimy już za 20-50 złotych. Nieco droższe są nawilżacze ultradźwiękowe, które pobierają mniej energii i tworzą delikatniejszą mgiełkę – tutaj koszt to około 50-200 złotych.

Droższe urządzenia pozwalają nam na połączenie funkcji nawilżacza wraz z oczyszczaniem powietrza i jego jonizacją.

Są rekomendowane w okresie występowania smogu w tych miejscowościach, gdzie notuje się podwyższoną ilość pyłów w powietrzu. Za taki sprzęt zapłacimy najczęściej od około 500 do nawet więcej niż 2 000 złotych.