Dlaczego warto stosować glinki kosmetyczne?

Dlaczego warto stosować glinki kosmetyczne?

Glinki to naturalne minerały, które doskonale sprawdzają się w roli kosmetyków. Możemy używać ich niemalże do każdego rodzaju cery, także w przypadku tej suchej i wrażliwej.

Jakie są zalety stosowania glinek kosmetycznych? Jakie są ich główne rodzaje? Ile musimy zapłacić za taki kosmetyk?

Glinki kosmetyczne to kaoliny – minerały ilaste, które pozyskiwane są w różnych zakątkach świata. Posiadają zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale również używane są branży budowlanej, do produkcji ceramiki, w medycynie.

W Polsce glinki te występują między innymi na Dolnym Śląsku w takich miejscowościach jak Strzegom, Bolesławiec, Świdnica czy Strzelin. Na świecie z kolei duże złoża kaolinu znajdują się w Chinach, Rosji, Japonii, Niemczech, USA oraz we Francji.

Zastosowanie glinek w kosmetyce

Glinki używane są w kosmetyce już od wielu lat – znane są przede wszystkim ze swoich właściwości oczyszczających i absorpcyjnych, a także ujędrniających i wygładzających skórę.

Dzięki temu, że zwierają mikroelementy i makroelementy wpływają również na kondycję skóry. W glinkach znajdują się między innymi takie pierwiastki jak potas, magnez, wapń, krzem, miedź, selen, cynk, fosfor.

Glinki możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od ich pochodzenia oraz zawartości składników mineralnych. Dobieramy je na tej podstawie do rodzaju cery oraz jej problemów.

Rodzaje glinek kosmetycznych:

• glinka biała – delikatna glinka polecana do cery wrażliwej, suchej, naczynkowej, dojrzałej

• glinka czerwona – polecana do cery tłustej, trądzikowej i mieszanej

• glinka różowa – jest połączeniem glinki białej i czerwonej, dobra dla cery wrażliwej, z trądzikiem różowatym, naczynkami

• glinka zielona – polecana do cery przetłuszczającej się i mieszanej

• glinka żółta – dobra przy cerze mieszanej, tłustej, trądzikowej

Zatem przy doborze odpowiedniej glinki możemy kierować się tym, co jakiego rodzaju cery jest przeznaczona. Warto jednak próbować różnych glinek, szczególnie w przypadku cery tłustej i mieszanej – dzięki glinkom możemy znacząco poprawić ich kondycję.

Jak stosuje się glinki kosmetyczne?

W sprzedaży możemy znaleźć gotowe maseczki bazujące na glinkach oraz glinki w formie proszku. Maseczki glinkowe zawierają dodatkowe składniki – ułatwiają ich nakładanie, poprawiają działanie, ale możemy też równie dobre efekty uzyskać z użyciem glinek w proszku, które są też dość tanie.

Za maseczkę z glinką zapłacimy od około 10 do nawet 70 złotych, natomiast za paczkę glinki w proszku od 4 do 20 złotych.

Glinki w formie gotowych maseczek stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Z kolei glinki w proszku należy wymieszać z wodą (nie powinniśmy zrobić tego metalowymi łyżeczkami, ponieważ osłabiają one działanie glinek).

Maseczkę z glinki możemy nałożyć na całą twarz, pomijając okolice oczu, albo tylko na jej wybrane partie, na przykład tam, gdzie skóra przetłuszcza się najbardziej. Nie powinniśmy dopuszczać do całkowitego zaschnięcia glinki, ponieważ skóra będzie wtedy zaczerwieniona i ściągnięta. Aby utrzymać wilgotność glinki, możemy używać wody albo toniku w sprayu. Glinka będzie zasychała wolniej także wtedy, gdy dodamy do niej odrobinę olejku.

Glinkę zmywamy po kilku minutach. Po jej dokładnym usunięciu, na skórę nakładamy krem nawilżający. Glinki powinniśmy stosować 1-2 razy w tygodniu.