Dobra pralka – jak wybrać sprawdzony model?

Dobra pralka – jak wybrać sprawdzony model?

Pralka to jeden z najważniejszych domowych sprzętów – dzięki niej możemy łatwo i szybko wyprać w domu ubrania oraz inne tekstylia. Obecnie producenci prześcigają się w nowych technologiach prania – jak jednak wybrać taką pralkę, która będzie w stanie posłużyć nam na długi czas bez awarii?

Zanim zdecydujemy się na zakupienie pralki, powinniśmy poświęcić więcej czasu na zapoznanie się z różnymi modelami dostępnymi na rynku. Zanim jednak rozpoczniemy porównania, warto wiedzieć, na co dokładnie należy zwrócić uwagę.

  1. Pojemność

Pralka przede wszystkim powinna mieć odpowiednią pojemność, aby można było wyprać w niej wszystko, co ma być czyste. Im więcej prania robimy, tym większa powinna być pojemność pralki.

Gdy mieszkamy samodzielnie albo w dwójkę, warto poszukać modelu o pojemności około 5-6 kilogramów. Rodziny z kolei wybierają pralki o ładowności od 7 kilogramów wzwyż. Musimy jednak pamiętać, że im większa pojemność bębna, tym wyższa cena pralki.

  1. Klasa energetyczna

Pralka może zużywać dużo energii, jeśli nie jest energooszczędna.

Warto zatem poszukiwać takich modeli, które mają jak najwyższą klasę energetyczna – oznacza to, że urządzenie będzie zużywało mniej prądu, a pranie będzie kosztowało nas mniej.

  1. Pobór wody

Kolejna kwestia do pobór wody przez pralkę – gdy nie chcemy znacznie podwyższyć rachunków za zużycie wody, poszukujmy pralek o mniejszym zużyciu wody.

Najczęściej na jeden cykl prania pralka zużywa od kilkunastu do nawet 100 litrów wody – jej zużycie zależne jest od wybranego programu.

  1. Załadunek

Pralka może być ładowana od góry albo od przodu – przy wyborze odpowiedniego modelu kierujmy się głównie kwestią dostępnej przestrzeni. Warto zatem zwrócić uwagę na wymiary miejsca, w którym chcemy umieścić pralkę.

  1. Funkcje pralki

Oczywiście, ważne są również funkcje w pralkach. Do wyboru mamy modele pozwalające na automatyczne, elektroniczne dobieranie programów i ilości wody, stosujące zaawansowane systemy mające na celu poprawić efektywność prania, także do wyboru mamy pralko-suszarki, które nie tylko piorą, ale też suszą ubrania.

Najlepiej zapoznać się z różnymi propozycjami producentów pod względem funkcji pralek i zdecydować, na których z nich zależy nam najbardziej.

  1. Gwarancja

Nie zapominajmy też o ochronie gwarancyjnej oferowanej przez producenta – w wielu sklepach możemy wykupić też dodatkową ochronę lub wydłużyć gwarancję o kilka lat. Warto zapoznać się z zapisami umowy gwarancyjnej, aby wiedzieć, kiedy możemy liczyć na pomoc producenta w razie wystąpienia awarii.

Nie zapomnij o sprawdzeniu opinii!

Jeśli chcemy zakupić taką pralkę, która będzie mogła posłużyć nam na dłuższy czas, warto także zobaczyć, co sądzą o konkretnym producencie oraz modelu jego użytkownicy. Informacje na ten temat możemy znaleźć bardzo łatwo w wielu serwisach internetowych pozwalających na dodawanie opinii. Wystarczy, że do wyszukiwarki internetowej wprowadzimy takie informacje jak „model pralki” oraz słowo „opinie” albo zamiast modelu pralki wpiszemy po prostu producenta.