Ekspres do kawy na kapsułki czy tradycyjny?

Ekspres do kawy na kapsułki czy tradycyjny?

Lubisz pyszną kawę z ekspresu? W takim przypadku możesz przygotowywać ją również w swoim domu. Do wyboru mamy obecnie wiele różnych modeli ekspresów, które pozwalają na jej przygotowanie. Możemy podzielić je na dwa rodzaje – tradycyjny i na kapsułki. Co wybrać?

 

Domowy ekspres do kawy to świetny wybór dla każdego smakosza tego napoju. Chociaż może kosztować sporo, to jednak może być też dobrą inwestycją, gdy każdego dnia udajemy się do kawiarni i płacimy nawet więcej niż 10 złotych za kubek albo filiżankę kawy.

 

Ekspresy domowe to zatem dwa główne rodzaje – konstrukcja tradycyjna, ciśnieniowa, a także konstrukcja kapsułkowa. Te ostatnie ekspresy, czyli kapsułkowe są obecnie bardzo popularne, ale mają też swoje wady. Zatem, na co warto się zdecydować?

 

Ekspres na kapsułki

Ekspresy na kapsułki są bardzo łatwe w użyciu i mają prostą zasadę działania. Do urządzenia wystarczy tylko włożyć kapsułkę z kawą albo innym napojem, napełnić pojemnik wodą, a potem uruchomić urządzenie. Niektóre ekspresy tego rodzaju mają też spieniacze do mleka.

 

Główną zaletą ekspresów na kapsułki jest ich łatwa obsługa – nie wymagają one żadnych umiejętności w przygotowywaniu kawy. Są też szybkie w działaniu oraz łatwe do utrzymania w czystości. Nie zajmują dużo miejsca na blacie. Do wyboru mamy również mnóstwo smaków kawy oraz innych napojów, na przykład czekoladę, herbatę. Musimy jednak pamiętać o tym, że w kapsułkach stosuje się kawę instant, dlatego nie będzie ona odpowiadała każdemu, kto lubi kawę. Ponadto przy używaniu ekspresów kapsułkowych produkujemy dużo trudnych w przetwarzaniu śmieci z kapsułek – rozwiązaniem może być zakupienie kapsułek wielorazowych, które uzupełniamy sami.

 

Za ekspres kapsułkowy zapłacimy nawet około 150 złotych. Koszty generują jednak kapsułki. Za jedną zapłacimy około 0,7-3 złote w zależności od wybranej oferty. Najmniej będą kosztowały nas kapsułki zakupione w dużym opakowaniu mającym około 100 sztuk. Zatem przystępna cena jest ich dużym plusem.

 

Ekspres tradycyjny - ciśnieniowy

Tradycyjne ekspresy ciśnieniowe są już znacznie droższe od tych kapsułkowych. Za urządzenie będziemy musieli zapłacić od około 1 200 do nawet 4 000 złotych, ale w sprzedaży znajdziemy jeszcze droższe modele.

 

Ekspresy ciśnieniowe to takie same modele, które używane są w kawiarniach. Pozwalają na mielenie świeżej, ziarnistej kawy, a potem na przygotowanie różnych typów napojów. Posiadają też spieniacze do mleka.

 

Jeśli chcemy zakupić dobry ekspres ciśnieniowy, warto zwrócić uwagę na jego ciśnienie, a także na liczbę dostępnych funkcji. Ważna będzie również obsługa, aby urządzenie nie było trudne w użytkowaniu dla początkującej osoby. Ekspres zautomatyzowany może przygotować dla nas niemalże każdą kawę – zarówno małe espresso, jak również kawę latte, czyli z mlekiem. Wystarczy tylko na menu wybrać odpowiedni typ kawy i inne parametry, aby urządzenie samo przystąpiło do pracy.

 

Zatem jeśli szukasz smaku prawdziwej kawy, pomyśl o ekspresie ciśnieniowym – pamiętaj jednak, że to wyższy koszt niż dla ekspresu kapsułkowego.