Mikrofalówka – niezbędna czy zbędna w kuchni?

Przy planowaniu kuchni pod uwagę powinniśmy wziąć szeroką gamę kwestii – od rodzaju mebli, przez wykończenie ścian, a skończywszy na sprzęcie AGD. Skupmy się tutaj na jednym elemencie – mikrofalówce. Czy warto mieć ją w kuchni? A może jest całkowicie zbędna i można się bez niej obejść?

Kuchenka mikrofalowa jest spotykana coraz częściej w polskich kuchniach. To urządzenie pozwalające nam na szybkie podgrzewanie, rozmrażanie oraz przygotowywanie pełnej gamy potraw. Wprawdzie zamiast kuchenki możemy wykorzystać inne urządzenia kuchenne, to jednak dzięki niej możemy ułatwić sobie codzienne gotowanie.

Co możemy przygotować w kuchence mikrofalowej?

Kuchenka mikrofalowa to wszechstronne urządzenie, które pozwala nam na szybkie przyrządzanie oraz ogrzewanie i rozmrażanie potraw. Nowoczesne modele kuchenek są również wyposażone w grille, które umożliwiają grillowanie potraw tak jak w piekarniku.

Doskonale sprawdzi się wtedy, gdy chcemy odgrzać obiad – możemy zrobić to bezpośrednio na talerzu, bez potrzeby korzystania z dodatkowych naczyń, więc nie brudzimy ich. W kuchence możemy też przygotowywać różne potrawy, na przykład ugotować warzywa bez utraty ich cennych składników odżywczych, przygotować ryż, makaron, ale też różne gotowe potrawy. Do wyboru mamy też mnóstwo przepisów na słodkości przyrządzane w mikrofalówkach. Mikrofalówka to też szybki sposób na popcorn.

Nie zapominajmy też o tym, że w kuchence mikrofalowej możemy łatwo rozmrozić różne zamrożone produkty, na przykład mięsa, chleb, poporcjowane wcześniej dania. Mikrofalówka może też posłużyć do sterylizacji, na przykład butelek dziecięcych.

W modelu z grillem będziemy mogli przygotować zapiekanki z ciągnącym się serem, będziemy mogli też przypiec pizzę, która wymaga odgrzania przed podaniem.

Wobec tego dobra, wielofunkcyjna mikrofalówka jest w stanie pomóc nam w przyszykowaniu różnych dań – bez potrzeby uruchamiania piekarnika, który długo się nagrzewa, bez podgrzewania na kuchence i brudzenia dodatkowych garnków. Możemy też zapomnieć o mozolnym oczekiwaniu, aż zamrożone wcześniej produkty rozmrożą się same. Zatem przy urządzeniu nowej kuchni na pewno warto zostawić miejsce na tego rodzaju urządzenie.

Ile zapłacimy za mikrofalówkę?

Ceny kuchenek mikrofalowych wcale nie są obecnie bardzo wysokie. Za urządzenie zapłacimy od około 150 do 500 złotych w zależności od jego modelu oraz funkcji. Więcej będą kosztowały nas mikrofalówki o większej pojemności, z szerszą gamą funkcji.

Do wyboru mamy zarówno modele wolnostojące, które możemy po prostu postawić na blacie, ale również możemy zdecydować się na mikrofalówkę do zabudowy w meblach kuchennych. Warto przy tym zaznaczyć, że tego rodzaju kuchenki są wtedy nieco droższe. Musimy też liczyć się z wyższym kosztem wykonania mebli na wymiar.

Zatem jeśli poszukujesz wielofunkcyjnego pomocnika w kuchni, warto zwrócić uwagę na mikrofalówkę – dzięki niej przyrządzanie różnych potraw będzie jeszcze łatwiejsze niezależnie od tego, czy mieszkamy samodzielnie, czy też mamy większą rodzinę.