Toster czy opiekacz – co lepiej mieć w swojej kuchni?

Chcesz przygotowywać pyszne tosty oraz kanapki na ciepło? Można przyrządzić je na patelni na kuchence, można też wykorzystać grilla w piekarniku albo w kuchence mikrofalowej. Jednak do wyboru mamy też takie urządzenia jak toster oraz opiekacz. Na co warto się zdecydować?

Urządzenia do opiekania kanapek nie są wcale bardzo drogie – kupimy je w cenie już od około 30 złotych, ale do dyspozycji mamy również modele, które kosztują przeszło 300 złotych. Jak rozpoznać modele warte uwagi? Nie musimy wcale kierować się ceną, ponieważ także bez przepłacania znaleźć bardzo dobry model.

Toster a opiekacz – różnice i podobieństwa

Tostery i opiekacze, które określane są także mianem sandwiczy, są urządzeniami, które mają podobny cel, ale działają inaczej, co wynika również z ich odmiennej konstrukcji.

Toster to urządzenie, które przygotowuje tosty z chleba tostowego albo innego rodzaju chleba. Posiada grzejne elementy, które znajdują się w urządzeniu. Umieszczamy w urządzeniu chleb, naciskamy na przycisk, aby wprowadzić pieczywo do tostera, a następnie czekamy, aż będą gotowe. Możemy ustalić poziom przypieczenia tostów.

Z kolei opiekacz, czyli sandwicz, to urządzenie pozwalające na przygotowywanie zarówno opieczonego chleba jak w tosterze, jak również robienie kanapek. W tosterze możemy umieścić dwie kromki chleba tostowego i ser oraz innego dodatki pomiędzy nimi. Otrzymamy wtedy pyszne kanapki na ciepło. Jeśli chcemy opiec lekko chleb, umieszczamy w nim po prostu jedną kromkę.

W sprzedaży możemy również znaleźć takie opiekacze, które mają wymienne płytki grzejne, na przykład do przygotowania gofrów oraz płytki z rowkami przeznaczone do grillowania.

Oprócz standardowych opiekaczy typu sandwicz możemy również zakupić modele, które są przeznaczone do przygotowywania kanapek typu panini – są większe i mają inną konstrukcję pokrywki, dlatego możemy umieścić w nich grubsze kanapki, mięsa, warzywa.

Zatem zarówno opiekacz, jak i toster pozwalają nam na przygotowanie różnych pysznych kanapek na ciepło, przy czym opiekacz daje nam większe możliwości – możemy przygotować w nich kanapki z serem i z innymi dodatkami, co nie jest możliwe w większości tosterów.

Ile zapłacimy za opiekacz, a ile za toster?

Ceny opiekaczy i tosterów są generalnie podobne do siebie, niemniej jednak dużo zależy od tego, z jakiego typu urządzenia mamy do czynienia, a także jaka jest jego marka. Za opiekacz zapłacimy od około 30 do 150 złotych, z kolei ceny tosterów rozpoczynają się średnio od około 40 złotych.

Jeśli jednak poszukujemy lepszej jakości modeli, na przykład o designerskim wyglądzie, w takim przypadku musimy liczyć się już z wyższym wydatkiem – zapłacimy za urządzenie około 200-300 złotych.

Podsumowując, zarówno opiekacz, jak i toster pozwalają nam na przyszykowanie różnych pyszności. Jeśli chcemy wybrać jedno z tych urządzeń, warto pomyśleć właśnie o opiekaczu – jest bardziej wszechstronny od tostera i możemy także kupić model z wymiennymi płytkami grzejnymi.