Pożyczki przez Internet

Ubezpieczenie OC na raty

Ubezpieczenie OC na raty

Obowiązkowe OC może być niemałym wydatkiem. Nie każdy kierowca może liczyć na zniżki, dlatego koszty polisy mogą przekraczać nawet 1 000 złotych. Zdarza się, że nie możemy pokryć takiego wydatku od ręki. Wówczas możemy skorzystać z opcji ubezpieczenia OC na raty. Na czym to polega?

Większość działających w Polsce towarzystw ubezpieczeniowych oferuje polisy ubezpieczeniowe z możliwością jednorazowej płatności składki oraz z opcją płatności ratalnej. Każda z tych form płatności ma swoje zalety i wady. Oczywiście, gdy dysponujemy odpowiednią sumą i możemy pokryć koszt z góry, to najlepsze rozwiązanie. Wtedy mamy opłatę z głowy. Jeśli jednak nasz domowy budżet nie pozwala na to, aby zapłacić taką sumę w całości, płatność ratalna jest dobrą propozycją.

Na ile rat możemy rozłożyć składkę ubezpieczeniową OC?

Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają na rozłożenie składki ubezpieczeniowej na dwie, cztery, a także na sześć lud dwanaście rat. W przypadku comiesięcznych rat możemy płacić najniższe rat – to najlepszy wybór dla tych osób, które nie mogą odłożyć wyższej sumy na spłatę polisy ubezpieczeniowej.

Liczbę rat składki ubezpieczeniowej OC powinniśmy dopasować indywidualnie do swoich możliwości finansowych. Gdy nasz domowy budżet jest napięty, wówczas większa liczba rat będzie mogła go odciążyć. Z drugiej strony musimy jednak pamiętać o tym, że rozłożenie polisy OC na raty może kosztować nas więcej niż opłacenie składki jednorazowo.

Więcej rat – wyższe koszty ubezpieczenia

Zasadniczo reguła jest prosta – na im więcej rat rozłożymy naszą polisę ubezpieczeniową OC, tym wyższe koszty będziemy musieli ponieść. Musimy pamiętać o tym, że w opcji 12 comiesięcznych rat możemy zapłacić naprawdę sporo w porównaniu z jednorazową składką. Może być ona wyższa nawet o 10-15% w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. To przekłada się na nawet kilkaset dodatkowych złotych do spłaty.

Najmniej stracimy wtedy, gdy rozłożymy swoją spłatę na dwie raty. Wówczas dopłaty wahają się od 5% do 10% w zależności od tego, jaka jest wyjściowa stawka OC oraz w jakim towarzystwie chcemy zawrzeć umowę. Wówczas po zawarciu umowy płacimy połowę składki, natomiast po poł roku kolejną połowę.

Czy ubezpieczenie OC na raty się opłaca?

Ubezpieczenie OC płacone ratalnie jest droższe od tego spłaconego w formie jednej raty – nie ma pod tym względem żadnych zastrzeżeń. Jedna składka, chociaż wysoka, pozwoli nam na zaoszczędzenie – nie zapłacimy żadnych dodatkowych kosztów. Niestety, nie każdy właściciel pojazdy może pozwolić sobie na taki wydatek, zwłaszcza w ostatnim czasie, gdy ceny polis ubezpieczeniowych OC poszły w górę.

Najważniejszy aspekt kupienia polisy na raty to możliwość sprzedaży auta przed upływem następnej płatności - czyli koszty następnych rat poniesie przyszły nabywca.

Wtedy, gdy nie posiadamy odpowiedniej sumy do opłacenia polisy ubezpieczeniowej OC z góry, powinniśmy sprawdzić jednak opcję na raty. Możemy rozłożyć składkę na kilka, a nawet kilkanaście rat z płatnością co miesiąc. Im mniej rat składki, tym koszty będą dla nas niższe. Najwięcej zapłacimy wtedy, gdy rozłożymy ubezpieczenie na comiesięczne raty

Podsumowując, rozłożenie ubezpieczenia OC na raty jest możliwe, ale musimy pamiętać o tym, że koszty będą wtedy wyższe niż przy jednorazowej płatności. Rozłożenie polisy na raty powoduje, że jej ogólny koszt może zwiększyć się nawet o kilkanaście procent.