Ginekolog – prywatnie czy państwowo?

Ginekolog – prywatnie czy państwowo?

Regularne odwiedzanie gabinetu ginekologicznego jest bardzo ważne dla każdej kobiety. Powinniśmy odwiedzać ginekologa co najmniej raz na rok, gdy nie mamy żadnych problemów natury intymnej. Do gabinetu możemy wybrać się prywatnie albo państwowo. Co będzie lepsze?

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że chodzenie do lekarza państwowo, czyli na NFZ nie zawsze jest takie proste. Głównym problemem są ogromne kolejki, ponieważ musimy wtedy oczekiwać na wizytę nawet kilka miesięcy. W przypadku niektórych specjalności zdarza się, że kolejka rozpisana jest na ponad rok do przodu. Także w niektórych przypadkach dużo do życzenia pozostawia jakość usług oraz wyposażenie gabinetów.

Pod tym względem zdecydowanie wygrywają prywatne gabinety ginekologiczne. Oczywiście, w tym drugim przypadku musimy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Zatem, gdzie chodzić do ginekologa? Czy lepiej wybrać darmowe gabinety na NFZ? A może lepiej zapłacić i iść do specjalisty prywatnie?

Ginekolog na NFZ

Wiele kobiet korzysta z usług ginekologów na NFZ, czyli w ramach swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy mamy zatrudnienie, są one odprowadzane z płacy. Także możemy otrzymać ochronę ubezpieczeniową, gdy jesteśmy zarejestrowani jako bezrobotni. Ponadto, można wykupić je samodzielnie.

W ramach ubezpieczenia NFZ możemy korzystać z różnych usług medycznych w gabinetach ginekologicznych. To zarówno standardowe badania kontrole, jak również leczenie różnych schorzeń, pobieranie materiału, przepisywanie leków oraz antykoncepcji.

Głównym minusem leczenia na NFZ jest oczekiwanie na wizytę. Zwykle musimy zapisać się do lekarza na kilka tygodni do przodu. Gdy pojawia się jakiś niespodziewany problem, możemy próbować udać się do specjalisty bez wcześniejszego umówienia wizyty, ale nie gwarantuje to przyjęcia.

Ponadto nie każda kobieta jest zadowolona z usług ginekologów pracujących na fundusz. Zdarza się, że wizyty nie są przyjemne, są krótkie, lekarz nie interesuje się pacjentką. Nie jest to jednak regułą, dlatego warto poszukiwać takiego specjalisty, który będzie w stanie zapewnić obsługę na wysokim poziomie – bez żadnych dodatkowych kosztów.

Ginekolog prywatnie

Także dużo kobiet decyduje się na wizyty u ginekologa prywatnie. Do wyboru mamy mnóstwo gabinetów i znajdziemy je również w mniejszych miastach. To duży plus, ponieważ dostanie się do specjalisty nie będzie dla nas wtedy problemem – nawet jeśli potrzebujemy pomocy jeszcze tego samego dnia.

Ile jednak będziemy musieli zapłacić za prywatną wizytę u ginekologa? Tutaj ceny są już dość zróżnicowane. Zwykle podstawowa wizyta polegająca na kontroli to wydatek od 50 do 150 złotych, ale zdarzają się również lekarze, którzy pobierają opłaty nawet rzędu 300 złotych.

Warto więc zapoznać się bliżej z ofertami, aby znaleźć taką ofertę, która będzie najbardziej korzystna pod względem cenowym. W wyszukaniu odpowiedniego gabinetu mogą pomóc nam również dostępne przez Internet portale do oceniania lekarzy. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, którzy specjaliści w okolicy mają dobre opinie.