Hashimoto – choroba tarczycy powodująca huśtawkę nastrojów

Masz problemy z utrzymaniem wagi? Częste wahania nastrojów? Jest ci zimno i czujesz się zmęczona? W takim przypadku warto sprawdzić poziom hormonów tarczycy. Za takie objawy może być odpowiedzialna jej niedoczynność, w tym także choroba Hashimoto.

Choroby tarczycy są często trudne w diagnozowaniu – ich objawy są nieoczywiste i nie zawsze lekarz przy ich stwierdzeniu kieruje pacjenta na badania krwi w celu oznaczenia poziomów hormonów takich jak TSH, FT3 oraz FT4. Warto więc wiedzieć, jak możemy rozpoznać chorobę Hashimoto w porę, aby szybko rozpocząć leczenie i zapomnieć o niekorzystnych objawach.

Czym jest zapalenie tarczycy Hashimoto?

Choroba Hashimoto to jeden z najczęstszych rodzajów zapalenia tarczycy, który powoduje również pierwotną niedoczynność tego gruczołu. Hashimoto to choroba o charakterze _autoimmunologicznym_, czyli dochodzi do niej wtedy, gdy organizm zaczyna walczyć z komórkami tarczycy, powodując jej stopniowe zmniejszanie. W efekcie tarczyca zaczyna wydzielać coraz mniej hormonów, co odbija się na samopoczuciu pacjenta.

Do diagnostyki choroby Hashimoto należy wykonać badania krwi oraz baranie USG tarczycy.

USG tarczycy daje wtedy obraz pomniejszonego narządu – o mniejszej objętości niż ten zdrowy. Badania krwi dają najczęściej obraz podwyższonego poziomu hormonu TSH, który ma nakłonić tarczycę do intensywnej pracy, oraz obniżonego poziomu hormonów tarczycy FT3 oraz FT4. U wielu pacjentów stwierdza się również podwyższony poziom przeciwciał anty-TPO, ale nie występują one u każdego chorego.

_Objawy zapalenia tarczycy Hashimoto:_

• większa podatność na zmęczenie, senność

• odczuwanie nadmiernego chłodu, niska temperatura ciała

• powolna przemiana materii i zwiększenie masy ciała

• wypadanie włosów, osłabienie paznokci, sucha skóra

• obniżenie nastroju oraz wahania nastroju, nawet depresja

• problemy z rytmem serca

• problemy z pamięcią – łatwiejsze zapominanie, trudności w koncentracji

• nieregularne miesiączkowanie

• trudności z zajściem w ciążę

W początkowej fazie, gdy nie zostało jeszcze wdrożone leczenie, osoby mające do czynienia z chorobą Hashimoto oraz powodowaną przez nią niedoczynnością tarczycy mogą mylnie odczytywać jej objawy.

Warto wskazać tutaj w szczególności na huśtawki nastroju oraz na problemy z pamięcią, które powodowane są przez niedoczynność.

Takie objawy mogą odbić się na jakości życia rodzinnego oraz na karierze, dlatego w razie ich wystąpienia warto pomyśleć o wykonaniu badań tarczycy – za ich komplet zapłacimy prywatnie około 100 złotych.

_Jak leczy się chorobę Hashimoto?_

Współczesna medycyna nie ma leku pozwalającego na cofniecie choroby Hashimoto. Leczenie polega na uzupełnianiu poziomu hormonów tarczycy – codziennie rano należy zażyć tabletkę zawierającą syntetyczne hormony w odpowiedniej dawce (dawkę dobiera się zależnie od wyników i indywidualnego zapotrzebowania pacjenta).

Często konieczne jest też rozpoczęcie suplementacji witamin i składników mineralnych, ponieważ przy Hashimoto może dojść do ich niedoborów. Dotyczy to w szczególności żelaza, witaminy B12, witaminy D3. Aby sprawdzić poziom tych substancji, również można wykonać badanie krwi.