Hygge w domu – co to jest?

Hygge w domu – co to jest?

Nie każdy z nas zna hygge. Warto jednak dowiedzieć się, co dokładnie kryje się pod tym terminem. Czym dokładniej jest hygge i co warto o nim wiedzieć?

Hygge wywodzi się z Danii – kraju, który już od wielu lat jest na szczytach list najbardziej szczęśliwych krajów. Właśnie dlatego często pojawia się również postulat, że odpowiada za to właśnie hygge, które powinniśmy czytać mnij więcej jako „hugge”. Czy rzeczywiście hygge może być kluczem do szczęścia?

Co to jest hygge?

Hygge odnosi się do tego, co potrafi wprawić nas w dobry nastrój. Samo pochodzenie tego słowa ma wielowiekową historię. Zaczęło się od staronordyckiego czasownika hyggja, który oznacza „być z czegoś zadowolonym” czy „myśleć”. Obecnie hygge możemy przetłumaczyć jako opieka, ochrona, spokój, błogostan. To właśnie to ostatnie słowo w języku polskim dobrze opisuje, czym jest hygge.

Błogostan możemy osiągnąć na wiele różnych sposobów. Wywodzące się z Danii hygge odnosi się przede wszystkim do tego, jak i gdzie żyjemy. Duże znaczenie ma więc hygge w domu. Odpowiednie jego urządzenie jest w stanie sprawić, że będziemy czuli się w nim bardziej komfortowo.

Oprócz tego hygge odnosi się też do naszych kontaktów z innymi ludźmi – generalnie, przebywanie w gronie rodziny i znajomych też jest bardzo hygge. Zatem pod tym terminem kryje się wiele różnych czynności i stanów, dzięki którym możemy czuć się lepiej.

Jak stworzy hygge dom?

Duńczycy mają specyficzny styl aranżacji swoich domów, w których duży nacisk kładzie się właśnie na hygge.

Takie domy są także czasami spotykane w Polsce, ale najczęściej nie są one urządzane dokładnie według zasad hygge. Warto więc je poznać, ponieważ dzięki nim możemy niedrogim sposobem urządzić pięknie wykładające mieszkanie czy dom, w którym możemy poczuć się wygodnie, błogo i przyjemnie.

1. Świeczki

Jednym z najważniejszych elementów w hygge domu jest odpowiednie oświetlenie. Bardzo duże znaczenie pełnią tutaj świeczki oraz lampiony, które wprowadzają do wnętrz przytulną atmosferę. Według badań większość Duńczyków pali świece codziennie.

2. Naturalne drewno

Naturalne drewno przybliża nas do natury, dlatego także jest bardzo hygge. Drewniana podłoga, meble z naturalnego drewna, dekoracje, na przykład drewniane podkładki, drewniane gałązki w wazonie – to wszystko jest bardzo hygge.

3. Książki

W poradnikach dotyczących hygge możemy również znaleźć informacje o tym, że hygge jest związane z książkami – dużo książek jest bardzo hygge.

4. Koce, poduszki

Dzięki tym dodatkom jesteśmy w stanie wprowadzić do wnętrza przytulną atmosferę i wypoczywać w komforcie. Oprócz koców i poduszek bardzo hygge są również puszyste futra rzucone na kanapę albo na podłodze.

5. Przytłumione, ciepłe światło we wnętrzach

Warto również wskazać, że oprócz świeczek także inne źródła światła mają duże znaczenie w kreowaniu hygge domu. Najlepiej wybierać lampy dające klimatyczne oświetlenie, na przykład zwisające nisko lampy z kloszami, lampy stojące – podłogowe i stolikowe, girlandy świetlne. Ważne jest, aby światło miało ciepłą barwę.