Ile kosztują zdjęcia ślubne?

Ile kosztują zdjęcia ślubne?

Wydatki na usługi fotograficzne na weselu zależne są od szeregu różnych czynników, między innymi od polityki cenowej fotografa, liczby zamówionych zdjęć, rodzaju sesji czy czasu, który zostanie poświęcony parze. Z jakimi kosztami musimy się więc liczyć?

 

W związku z zaślubinami oraz weselem przyszła para młoda ponosi szereg wydatków – zalicza się do nich także fotografia ślubna. Dzięki tej właśnie usłudze małżonkowie mogą otrzymać wyjątkowe zdjęcia, które będą pamiątką po ceremonii oraz zabawie. Jako że tej okazji nie możemy powtórzyć, warto zadbać o to, aby sesje zdjęciowe były jak najwyższej jakości.

 

Do wyboru mamy najczęściej trzy rodzaje sesji ślubnych:

  • fotografie tylko w kościele albo w urzędzie stanu cywilnego oraz w trakcie zabawy
  • reportaż ślubny, który rozpoczyna się jeszcze przed ceremonią zaślubin, w domach przyszłych małżonków, jest rozszerzony względem powyższej opcji
  • sesje plenerowe – organizowane w plenerze wybranym przez małżonków, na przykład nad morzem, na łące, w parku, ale też w innych, nietypowych miejscach

 

Zatem koszt fotografii ślubnej może być naprawdę zróżnicowany, biorąc pod uwagę fakt, że na ostateczną cenę wpływa wiele czynników.

 

Przy dokonywaniu wyceny usługi fotografii ślubnej pod uwagę bierze się:

  • rodzaj wybranego przez klienta pakietu usług
  • czas poświęcony na fotografowanie – im dłuższy czas usługi, tym większe koszty
  • liczba ostatecznie przekazanych zdjęć do klienta
  • cena korekty graficznej oraz retuszu zdjęć
  • konieczność dojazdu przez fotografa – często w odległości 50-100 kilometrów dojazd jest darmowy, ale przy dłuższych dojazdach fotograf policzy opłatę
  • dodatkowe usługi, na przykład wykonanie albumu z fotografiami

 

Zatem, jak widać, na całkowite koszty może wpłynąć mnóstwo różnych z czynników. Właśnie dlatego poleca się zapoznanie z ofertami fotografii ślubnej odpowiednio wcześnie, aby mieć również czas na to, aby podjąć decyzję i z wyprzedzeniem zarezerwować usługi.

 

Fotografia ślubna – przykładowe ceny

Średnio za fotografię ślubną obejmującą sesję podczas uroczystości zaślubin oraz wesela zapłacimy od około 1 500 złotych do 1 800 złotych – wyższe ceny dotyczą większych miejscowości. Gdy będziemy chcieli zamówić reportaż ślubny, cena może wynieść około 2 000 złotych. Sesja plenerowa to zwykle wydatek od około 500-700 złotych w górę.

 

Warto jednak wskazać, że zdarzają się też wydatki rzędu 4 000 złotych czy nawet 5 000 złotych. Najlepiej zatem dokładnie zapoznać się z ofertami fotografów ślubnych, porównać je ze sobą i wybrać taką, która zadowoli nas pod kątem jakości i opłat. Dodatkowe opinie, które będą pomocne w podjęciu decyzji, można znaleźć on-line.

 

Jak oszczędzić na fotografii ślubnej?

Jeśli nie chcemy przepłacać za fotografię ślubną, można spróbować oszczędności. Oczywiście, nie powinniśmy wtedy oszczędzać na jakości usługi, ale na jej zakresie. W tym celu możemy zamówić fotografa na krótszy czas lub wybrać mniejszy pakiet usług.

 

Uważajmy jednak na oferty typu „fotograf ślubny za darmo”. Najczęściej pozostawiają one bardzo dużo do życzenia pod względem jakości. Nigdy nie zapominajmy też o podpisaniu umowy z fotografem!


Ile kosztuje wykonanie kobiecego tatuażu?
czytaj dalej

Ile kosztuje wykonanie kobiecego tatuażu?

Tatuaże stają się coraz bardziej popularne. Na wykonanie tatuażu warto decydować się w sprawdzonych salonach. Pozwala to na uzyskanie pewności, że tatuaż będzie realizowany przez doświadczonych specjalistów, co przekładać się może na uzyskany efekt. Oczywiście w zależności od rodzaju projektu tatuażu jak też od wybranego miejsca realizowania tatuażu można spotkać się z odmiennymi cenami za wykonanie tatuażu na rynku.