Ile kosztuje dobry materac do sypialni?

Ile kosztuje dobry materac do sypialni?

Zdrowy, komfortowy sen to w dużej mierze kwestia odpowiednio dobranego materaca. W sprzedaży możemy znaleźć wiele ciekawych modeli materaców. Na co warto się zdecydować, gdy chcemy wstawać co rano bez bólu pleców?

W sklepach możemy znaleźć pełną gamę różnych modeli materaców. Różnią się pomiędzy sobą konstrukcjami, zastosowanymi materiałami, cenami, wymiarami. Warto zatem zapoznać się z różnymi modelami przed podjęciem decyzji.

Materace możemy podzielić na dwa główne rodzaje:

  • piankowe – wykonane są w całości z pianek
  • sprężynowe – posiadają wkład ze sprężyn, który otoczony jest piankami

Większość modeli materaców dostępnych na rynku to modele warstwowe – składają się z różnych materiałów układanych na sobie warstwowo. Materace te mogą być jednostronne, czyli pozwalać na użytkowanie tylko z jednej strony, albo dwustronne, czyli mogą mieć użytkowe dwie strony, na przykład w przypadku materaców na lato i na zimę albo o dwóch stronach o innej twardości.

Zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe mają swoje zalety, ale też i wady. Dobrze podpierają ciało i amortyzują ruchy. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie materace są w stanie dać na tak wysoki poziom komfortu.

Najlepsze materiały stosowane na materace:

  • lateks naturalny – wykonany z naturalnego mleczka kauczukowego, jest bardzo sprężysty, ma wysoką elastyczność punktową, naturalnie zwalcza roztocza i inne drobnoustroje, po nacisku szybko powraca do swojego pierwotnego kształtu, wyjątkowo wytrzymały, materace z lateksu naturalnego kosztują nawet po 2 500 – 5 000 złotych, ale są uznawane za najbardziej komfortowe
  • lateks syntetyczny – jest tańszy niż naturalny, powstaje z syntetycznych materiałów, które mają gorsze właściwości od naturalnych, ale zachowują się podobnie, kosztują od około 1 000 do 2 500 złotych
  • pianka termoelastyczna – nazywana inaczej pianką memory lub VISCO, syntetyczna pianka reagująca zarówno na nacisk, jak i na ciepło ludzkiego ciała, otula je, dając komfortowe podparcie, jest ciepła w dotyku, miękka, dłużej powraca do poprzedniego kształtu, dlatego nie będzie odpowiadała każdemu – koszt materaca z tej pianki to od około 1 000 do 3 000 złotych

Warto wskazać, że materace lateksowe możemy spotkać w wariancie z całego bloku lateksu – są one wtedy droższe, ale także z warstwą wierzchnią na rdzeniu z pianki lub sprężyn – wtedy materac jest tańszy. Pianki termoelastyczne stosuje się głównie jako warstwy. W sprzedaży znajdziemy też materace nawierzchniowe (toppery) z tych materiałów – mają formę nakładek umieszczanych na obecnie używanych materacach i mają niższe ceny.

Jakich materaców unikać?

Jeśli poszukujemy komfortowych materaców, powinniśmy z kolei uważać na te, które wykonane są z najtańszych pianek obiciowych. Są to najtańsze materace, które zakupimy w sklepach. Są wykonane z mało gęstej pianki poliuretanowej, która szybko się wygniata i nie ma wysokiej elastyczności punktowej, dlatego spanie na niej może powodować bóle kręgosłupa.

Jeśli chcemy komfortowo spać, warto zainwestować w dobrej jakości materac. To oznacza również konieczność poniesienia nieco wyższej ceny zakupu. Warto jednak zdecydować się na taki wydatek, ponieważ dobry materac będzie mógł posłużyć nam na długi czas.