Ile kosztuje niewidoczny aparat ortodontyczny?

Ile kosztuje niewidoczny aparat ortodontyczny?

Aparaty ortodontyczne pozwalają na skuteczną metodę korekcji wad zgryzu. Obecnie tworzone są coraz bardziej zaawansowane aparaty, które pozwalają na połączenie zarówno skutecznego działania jak też estetycznego prezentowania się. Do takich aparatów, które zdecydowanie lepiej się prezentują na uzębieniu są aparaty lingwalne.

Aparaty ortodontyczne w wersji lingwalnej są praktycznie niewidoczne. Natomiast są one kosztowniejsze w stosunku do klasycznych, stałych aparatów ortodontycznych. Charakterystyczną cechą lingwalnych aparatów jest usytuowanie ich po wewnętrznej stroni łuku zębowego. Jednocześnie zamki metalowe w aparacie są przyklejane na zębach od strony języka, co pozwala na uzyskanie niewidoczności aparatu.

W klasycznych aparatach zamki metalowe mocowane są od strony warg, co sprawia, że są one znacznie bardziej widoczne. Zastosowanie aparatów ling walnych staje się obecnie coraz bardziej popularne, co między innymi wynika z walorów estetycznych. Jednocześnie zaawansowane technologie stosowane przy takich aparatach sprawiają, że są one w stanie zapewnić również odpowiednią skuteczność przy poprawianiu zgryzu.

Jednak zastosowanie takich aparatów jest możliwe jedynie gdy nie występują choroby przyzębia oraz uzębienie posiada odpowiednią ilość korony zęba, na której można przyklejać zamki. Aparaty ling walne pozwalają na leczenie nawet skomplikowanych wad zgryzu.

Rodzaje aparatów lingwalnych

Aparaty ling walne to aparaty proste, które są gotowymi urządzeniami, które są zakładane podczas pierwszej wizyty w gabinecie po dopasowaniu. Z drugiej strony takie aparaty są indywidualnie projektowane oraz wykonane dla konkretnego pacjenta. Indywidualnie tworzone aparaty są zdecydowanie bardziej popularne. Zamki indywidualne są między innymi realizowanie przy użyciu technik obrazowania trójwymiarowego.

Po wykonanie takiego obrazowania wykonywany jest na jego podstawie odlew. Na podstawie odlewu wykonywane są z materiałów o wysokiej twardości aparaty. Przy prostszych wadach zgryzu stosowane są prostsze aparaty, gdzie zamki aparatu montowane są jedynie na sześciu do ośmiu zębów.

Takie urządzenia dostępne są w niższych cenach. Natomiast aparat lingwalny może być wykonany indywidualnie ze stali. W takich aparatach stosowany jest niski profil a także płaski kształt zamków co pozwala na uzyskanie większego komfortu użytkowania aparatu ortodontycznego.

Zalety aparatów lingwalnych

Do zalet aparatów ling walnych zaliczyć można zarówno niewidoczność aparatu a także uzyskanie efektywnego działania przy mniejszej sile naprężającej. Przekłada się to na mniejsze odczuwanie bólu związanego z przesuwaniem się zęba. Jednocześnie zarówno indywidualne jak też proste aparaty tego typu mogą pozwolić na leczenie nawet skomplikowanych wad zgryzu.

Natomiast aparaty tego typu zapewniając znacznie większy komfort użytkowania oraz estetyczne walory jest również droższy w stosunku do klasycznych aparatów. Ceny takich aparatów wahają się od około pięciu tysięcy za proste aparaty, aż po osiem tysięcy w przypadku najdroższych aparatów indywidualnych.