Ile kosztuje pomoc dietetyka?

Pomoc dietetyka okazuje się niezbędna w przypadku, gdy myślimy o zrzuceniu zbędnych kilogramów, zmianie nawyków żywieniowych czy też dopasowaniu diety do konkretnych schorzeń, które nas dotknęły. Bardzo wiele osób mimo, że ma wskazania do wizyty u dietetyka, unika tego tematu, bojąc się kosztów z tym związanych. Warto jednak w tym względzie zrozumieć, że nie chodzi tutaj o pieniądze tylko o korzyści płynące z pomocy dietetyka, które są z pewnością większe niż koszty takich wizyt.

Bardzo wiele osób boi się wizyty u dietetyka nie tylko ze względu na koszty z tym związane, ale także ze względu na to, że czują oni lęk przez tym, że będą oceniani przez innych. Trzeba jednak zrozumieć, że dietetyk jest lekarzem i jego rolą jest pomoc pacjentowi, a nie ocenianie jego osoby. Dzięki dietetykowi możemy zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz nauczyć się odpowiednio dobierać produkty spożywcze do naszych potrzeb. Dzięki temu będziemy czuć się lepiej i z pewnością będziemy zdrowsi.

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

Pierwsza wizyta u dietetyka wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Bardzo dobrym pomysłem jest na kilka dni przed wizytą notowanie zjadanych produktów. Notować należy wszystko od dań głównych po drobne przekąski. Ważne jest również to, aby notować godziny posiłków oraz ich porcje.

Możemy przeliczać je na gramy lub też mililitry. Należy również dokładnie opisać w jaki sposób zostały przygotowane tj. czy zostały zjedzone na surowo, ugotowane, smażone, pieczone czy gotowane. Skupić musimy się także na ilości i rodzaju wypijanych napojów. Te wszystkie informacje będą niezwykle przydatne dietetykowi, gdyż dzięki temu będzie on mógł sprawnie wychwycić popełniane przez nas błędy żywieniowe. Oprócz tego na taką wizytę należy przygotować także wszelkie badania biochemiczne z krwi, jeżeli takie posiadamy. Pozwoli to dietetykowi ocenić nasz stan zdrowia i wybrać odpowiedni dla nas system odżywiania się. Jeżeli na coś chorujemy i bierzemy jakieś leki, to należy taką listę również dostarczyć dietetykowi wraz z zażywanymi dawkami.

Na koniec warto przygotować sobie listę pytań, które chcielibyśmy zadać dietetykowi podczas takiej wizyty. Jedna wizyta trwa zazwyczaj do godziny czasu. Podczas jej trwania dietetyk zanalizuje dokładnie wszystkie dostarczone mu informacje i ułoży dla nas wstępny plan działania.

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Porady dietetyczne w głównej mierze nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Są oczywiście sytuacje wyjątkowe i dotyczą one osób z bardzo dużą otyłością, która zagraża ich życiu. Na refundację liczyć mogą także osoby z cukrzycą, anoreksją czy bulimią. Pozostałe osoby są zmuszone korzystać z porad prywatnych.

W zależności od doświadczenia danego dietetyka, miasta oraz świadczonych podczas wizyty usług cenny wahają się od sześćdziesięciu do nawet trzystu złotych za wizytę. Cena ustalana jest indywidualnie i różni się w zależności od tego czy jest to wizyta pierwsza czy też kontrolna.

Warto jednak zainwestować w pomoc profesjonalisty dla naszego zdrowia, które jest najcenniejsze.