Ile kosztuje prywatna wizyta u psychologa?

Niekiedy konieczna jest pomoc fachowca, który zajmuje się ludzką psychiką. Gdy potrzebujemy wsparcia w trudnym okresie w życiu, można udać się do psychologa. Ile będziemy musieli zapłacić za wizytę?

Psycholog jest osobą posiadającą odpowiednie kwalifikacje do udzielania świadczeń psychologicznych polegających na diagnostyce, opiniowaniu, orzekaniu, psychoterapii, a także udzielaniu pomocy psychologicznej.

Z usług psychologów możemy skorzystać na NFZ, a także możemy wybrać się na wizytę prywatnie do jednego z wielu gabinetów działających na terenie całego kraju. Kiedy warto udać się do takiego specjalisty?

Kiedy do psychologa?

Nie zawsze złe samopoczucie czy zmiany w życiu oznaczają, że trzeba zapisać się do psychologa.

Są jednak znaki, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę, ponieważ może pomóc nam wtedy tylko ktoś, kto ma w tym doświadczenie.

• Pogorszone samopoczucie od dłuższego czasu – może ono świadczyć o depresji, dlatego jeśli czujesz bezsens, nie masz sił na codzienne zadania, pojawiają się myśli samobójcze, warto udać się do gabinetu psychologa.

• Zmiany nastroju od dłuższego czasu – silne poczucie gniewu, lęku, smutku od dłuższego czasu także warto skonsultować.

• Wystąpienie objawów psychosomatycznych – problemy ze snem, zmiana apetytu, objawy świadczące o nerwicy.

• Niezdolność do normalnego życia z powodu stanu emocjonalnego – może dotyczyć straty bliskiej osoby, zdrady, dużej życiowej zmiany, z którymi nie możemy poradzić sobie samodzielnie.

Jeżeli zauważasz u siebie takie objawy, warto pomyśleć o tym, aby udać się do psychologa, który będzie mógł na podstawie rozmowy przygotować diagnozę i zalecić właściwe postępowanie.

Warto pamiętać o tym, że psycholodzy posiadają tylko możliwość prowadzenia psychoterapii i nie mogą zapisywać leków. Takie uprawnienia posiadają psychiatrzy. Gdy stan pacjenta będzie poważny, psycholog może także skierować go do psychiatry.

Gdzie zapisać się na wizytę i ile trzeba za nią zapłacić?

Na wizytę do psychologa możemy udać się na NFZ bez potrzeby uzyskania skierowania albo możemy skorzystać z oferty gabinetów prywatnych. Opcje te różnią się pomiędzy sobą głównie czasem oczekiwania na wizytę oraz kosztami.

Oczekiwanie na darmową wizytę na NFZ wynosi zwykle około 3-4 miesięcy, ale może być też krótsze lub dłuższe. Warto skontaktować się z różnymi gabinetami przyjmującymi na fundusz, jeśli nie chcemy płacić za wizytę.

Gdy będziemy chcieli zapisać się na wizytę prywatnie, wówczas musimy przygotować się już na koszty, ale z psychologiem możemy spotkać się też prędzej.

W zależności od miejscowości jedno spotkanie z psychologiem prywatnie to koszt od 70 do 150 złotych. To orientacyjne ceny, dlatego podczas zapisywania się na wizytę zawsze warto zapytać, na jaki wydatek będziemy musieli się przygotować. Niekiedy cenniki są publikowane na stronach internetowych gabinetów psychologicznych.

Podsumowując, jeśli potrzebujesz pomocy psychologa i chcesz uzyskać ją jak najprędzej, warto pomyśleć o wizycie w prywatnym gabinecie. Koszty są porównywalne do kosztów innych prywatnych wizyt.