Ile kosztuje przegląd samochodu?

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do regularnego prowadzenia przeglądów. W przeciwnym przypadku możemy narazić się na niemałe problemy włącznie z wysokim mandatem. Na jakie wydatki w związku z badaniem technicznym musimy się przygotować?

Raz na rok mamy obowiązek poddać auto przeglądowi. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, czy pojazd jest w dobrym stanie i nadaje się do jazdy. Wyjątek stanowią samochody nowe, kupione bezpośrednio od salonu dealerskiego. W tym przypadku pierwszy przegląd musi odbyć się po trzech latach od rejestracji. Kolejny musi mieć miejsce przed upływem dwóch lat. Dopiero wtedy auto trzeba poddawać przeglądowi corocznie.

Przegląd samochodu wykonujemy w dowolnej stacji kontroli technicznej. Musimy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny auta. W trakcie przeglądu diagnosta kompleksowo sprawdza stan pojazdu, między innymi oświetlenia, amortyzatorów, opon, hamulców. Jeśli okaże się, że samochód nie jest w dobrym stanie, nie będzie dopuszczony do ruchu. Wówczas musimy naprawić usterki i stawić się na przegląd ponownie.

Ile kosztuje przegląd w 2017 roku?

• samochód bez instalacji LPG/CNG – 98 złotych

• samochód z instalacją LPG/CNG – 161 złotych

• powypadkowy przegląd samochodu – 94 złote

• przegląd motocykla – 62 złote

• przegląd motoroweru – 50 złotych

W razie stwierdzenia nieprawidłowości możemy zapłacić tylko za ponowny przegląd wybranych podzespołów. Przykładowo, zbadanie skuteczności działania hamulców to 20 złotych, badanie toksyczności spalin to 14 złotych, a amortyzatorów na jednej osi także 14 złotych. Łączna kwota nie może przekroczyć 98 złotych, czyli ogólnej kwoty przeglądu. W przypadku udania się na ponowny przegląd do innej stacji diagnostycznej, będziemy musieli zapłacić całą sumę.

Do ceny badania należy dodać również 1 złoty opłaty na rzecz CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Pokrywa ona ponowny wpis do dowodu rejestracyjnego.

Co wtedy, gdy nie wykonamy przeglądu w terminie?

W przypadku, gdy auto nie ma ważnego przeglądu, policjant podczas kontroli może zatrzymać dowód rejestracyjny. W zależności od stanu technicznego pojazdu może jednak wypisać zezwolenie na jazdę na wskazany czas, aby dojechać do stacji kontroli pojazdu.

Narażamy się też na mandat w wysokości do 500 złotych. Najczęściej jednak nakłada się niższe kary.

Jeśli w okresie nieważnego przeglądu spowodujemy kolizję albo wypadek, wówczas ubezpieczyciel może próbować wykazać, że na zdarzenie miał wpływ stan techniczny pojazdu. Oczywiście, możemy wtedy otrzymać odmowę wypłaty odszkodowania – koszty będziemy musieli pokryć samodzielnie.

Przegląd samochodu – podwyżki cen od 2018 roku!

20 maja 2018 zaczną obowiązywać nowe przepisy związane z przeglądami technicznymi. Wprowadzone zostaną także wyższe opłaty. Podstawowy przegląd ma kosztować 126 złotych zamiast 98 złotych.

Jeśli nie zrobimy przeglądu w terminie, w takim przypadku możemy zapłacić za badanie dwukrotnie! Cena wyniesie wtedy 252 złote. Gdy jednak wykonamy przegląd techniczny samochodu w terminie do 30 dni po upływie terminu poprzedniego badania, cena nadal będzie regularna, czyli wyniesie 126 złotych.


Metody wyszczuplania ciała w gabinetach medycyny estetycznej – porównanie i ceny
czytaj dalej

Metody wyszczuplania ciała w gabinetach medycyny estetycznej – porównanie i ceny

Problemy z pozbyciem się tkanki tłuszczowej są jednym z powodów korzystania z zabiegów medycyny estetycznej. Takie zabiegi są znacznie mniej inwazyjne w stosunku do operacji plastycznej a także pozwalają na uzyskanie wsparcia przy odchudzaniu się. Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają na zapewnienie uzyskania smukłej sylwetki znacznie gdy pojawiają się problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej.