Ile kosztuje USG 4D w ciąży?

Ile kosztuje USG 4D w ciąży?

Jedną z najnowszych technik realizowania USG, która wykorzystywana jest w ciąży to USG 4D. W odróżnieniu od tradycyjnego USG realizowanego w dwóch wymiarach USG 4D pozwala na obserwowanie również wnętrza macicy. Jednocześnie USG 4D dostępne jest w kolorach a nie tylko w czerni i bieli.

USG jest badaniem nieinwazyjnym, które jest wykorzystywane między innymi do badania prawidłowości rozwijania się dziecka w łonie matki. Dla wielu rodziców szczególnie pierwsze USG staje się rodzinną pamiątką. Z tego powodu rośnie popularność wykonywania już nie tylko USG 3D, ale również USG 4D.

Obie formy realizowania tego badania różnią się między sobą. W przypadku USG dwuwymiarowego uzyskuje się jedynie płaski przekrój ciała płodu.

Takie badania pozwala na ocenę między innymi prawidłowości rozwijania się narządów wewnętrznych, jak serce, mózg. USG wykorzystywane jest w tradycyjnej formie również do oceny wieku płody a także momentu, w którym nastąpi poród. Natomiast badanie trójwymiarowe pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu szczegółów anatomicznych płodu.

Czy warto decydować się na USG 4D?

W ciąży badanie USG jest realizowane mniej więcej trzy razy. Wykonanie badania USG 4D pozwala na uzyskanie podczas badania możliwości między innymi obracania obrazu. Jednocześnie można zobaczyć rozwijający się płód z każdej strony. Odróżnia to badanie 4D od 3D, gdzie uzyskiwany obraz jest statyczny.

Oba badania pozwalają natomiast na uzyskanie informacji o ewentualnych wadach genetycznych, których nie sposób wykryć przy korzystaniu wyłącznie z tradycyjnych metod obrazowania.

Do zalet badania USG 4D można zaliczyć przede wszystkim opcję obrazu trójwymiarowego w czasie rzeczywistym. Rodzicom pozwala to między innymi zobaczyć ja dziecko rusza rękami, nogami a nawet jak robi miny.

W przypadku jakichkolwiek problemów jak te związane z wadami wrodzonymi można je łatwo wykryć a także podjąć odpowiednio szybkie leczenie. Jeśli USG 4D realizowane jest do dwudziestego drugiego tygodnia ciąży wówczas można zobaczyć jedynie ruchy płodu. Natomiast badanie wykonane po trzydziestym drugim tygodniu pozwala na zobaczenie mimiki twarzy dziecka czy uśmiechów.

Przy takich badaniach realizowane są również zdjęcia, które mogą być wysłane nawet na telefon komórkowy rodzica.

USG 4D a tradycyjne?

Gdy chce się uzyskać pamiątkę na przyszłość wówczas zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na USG 4D. Wielu rodziców decyduje się na wykonanie takiego badania przynajmniej jeden raz w czasie ciąży. Wówczas można uzyskać zdjęcia z przed porodu.

Natomiast jeśli badanie USG ma przede wszystkim zapewnić walory medyczne wówczas wystarczy zdecydować się na badanie tradycyjne czy wykonać chociaż jeden raz trójwymiarowe badanie, ale w wersji 3D. Jednak różnica między wykonaniem badania tradycyjnego USG a USG 4D nie jest wcale duża i nie przekracza około trzydziestu złotych.

Zatem nawet decydując się na takie badanie nie trzeba za nie przepłacać, choć trzeba brać pod uwagę, że różnice w cenach zależą przede wszystkim od wybranych placówek medycznych.