Ile kosztuje usunięcie „ósemek”?

Zęby mądrości, które określane są również mianem „ósemek”, często potrafią przysporzyć mnóstwo problemów swoim posiadaczom. Właśnie dlatego dzisiaj coraz częściej są one po prostu usuwane. Ile będziemy musieli zapłacić za taką usługę w gabinecie dentystycznym?

„Ósemki” są pozostałością po naszych przodkach, ponieważ w przeszłości służyły one człowiekowi do skuteczniejszego rozdrabniania pokarmów. Wykształcały się najczęściej pomiędzy 17. a 25. rokiem życia, ale nie jest to regułą. Dzisiaj nadal ma je większość osób, ale u niektórych z nich zęby mądrości w ogóle nie wyrastają.

Problemy z „ósemkami”

Ze względu na ograniczoną przestrzeń w jamie ustnej, często zęby mądrości powodują wiele trudności przy ich wyrzynaniu się. Warto wskazać, że zęby te są wykształcone, ale aż do wskazanego powyżej wieku pozostają pod dziąsłami. Zdarza się, że mogą one wyrżnąć się tylko częściowo, mogą także zrobić to krzywo, powodując nadmierny nacisk i stłoczenia okolicznych zębów, co może prowadzić nawet do wady zgryzu. Ze względu na swoje położenie zęby mądrości są też trudne w czyszczeniu, dlatego może atakować je próchnica. Ponadto, mogą one przeszkadzać w prowadzeniu terapii ortodontycznej.

Z tych powodów zęby mądrości często są po prostu usuwane – zarówno profilaktycznie, jak i wtedy, gdy zaczynają wywoływać już problemy. Oczywiście, jeśli ząb mądrości wyrósł prawidłowo i jest zdrowy, a także nie zaburza zgryzu, nie ma potrzeby jego usuwania.

Jak usuwa się zęby mądrości?

Procedura ekstrakcji, czyli usuwania zębów mądrości zależna jest przede wszystkim od tego, jak są one położone. Zdarza się, że są tylko częściowo wyrżnięte albo są położone pod kątem lub nawet poziomo w stosunku do innych zębów. W takich przypadkach najczęściej przeprowadza się ekstrakcję chirurgiczną, czyli z odsłonięciem dziąsła. Jeśli jednak ząb rośnie w miarę prawidłowo, wówczas stomatolog może usunąć go standardową metodą.

Oczywiście, zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, dlatego nie powoduje bólu. Na koniec rana najczęściej jest zaszywana albo umieszcza się w niej specjalny materiał tamujący krew i pomagający w gojeniu.

Ile kosztuje usunięcie „ósemek”?

Zęby mądrości mogą być usunięte w ramach powszechnego ubezpieczenia NFZ. W koszyku świadczeń gwarantowanych znajduje się taka usługa. Warto jednak wskazać, że nie zawsze skorzystamy z niej od razu – zdarza się, że musimy czekać w kolejce nawet kilka tygodni.

W związku z tym wiele osób decyduje się na usunięcie „ósemek” prywatnie. W gabinecie stomatologicznym zapłacimy za taką usługę od około 200 do 500 złotych, przy czym wyższa cena dotyczy usuwania zębów chirurgicznie. Stomatolog może też policzyć nam dodatkowo cenę za znieczulenie, które kosztuje od 20 do 50 złotych.

Warto też zaznaczyć, że do usunięcia zębów mądrości mogą być potrzebne specjalne zdjęcia RTG, najlepiej pantomograficzne, które pozwalają na zobrazowanie całej gamy ustnej. Na ich podstawie lekarz będzie mógł wybrać optymalną metodę ekstrakcji. Za zdjęcie zapłacimy od około 30 do 80 złotych.