Co robić przy kolizji – stłuczce, a co przy wypadku?

Wypadek drogowy oraz kolizja mogą przydarzyć się nawet najlepszemu kierowcy. Niekiedy to niegroźne zdarzenia, na przykład stłuczka na parkingu podczas cofania autem, innym razem groźny wypadek wymagający wezwania pogotowia ratunkowego. Co powinniśmy zrobić wtedy, gdy ma miejsce stłuczka, a co wtedy, gdy wypadek?

Niezależnie od tego, co jest przyczyną zdarzenia drogowego, nie powinniśmy panikować. Gdy nie ulegliśmy znacznym obrażeniom i możemy poruszać się samodzielnie, warto zachować zimną krew. Często to od naszych działań zależy zdrowie i życie innych osób.

Czym różni się kolizja od wypadku?

Zacznijmy jednak od tego, czym jest kolizja samochodowa, a czym jest wypadek. Warto wskazać, że to całkowicie inne zdarzenia drogowe, ale często terminy te stosujemy zamiennie. Panuje też przekonanie, że kolizja to niewielki wypadek. Warto jednak poznać różnice pomiędzy tymi dwoma zdarzeniami. Pamiętamy o tym, że sprawca naraża się na inne konsekwencje w przypadku kolizji i wypadku.

Kolizja, to zdarzenie spowodowane poprzez naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w ruchu, którego skutkiem są straty materialne lub też uraz z uczestnika zdarzenia powodujący naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni.

Z kolei wypadek według Prawa o ruchu drogowym to „zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażania ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni”.

Co zrobić po stłuczce lub wypadku?

Przede wszystkim najważniejsze będzie określenie, czy w wyniku zdarzenia nie ucierpiała żadna osoba. Jeśli podejrzewamy lub widzimy, że tak, powinniśmy bezzwłocznie wezwać pogotowie, policję i w razie potrzeby straż pożarną – strażacy będą mogli uwolnić znajdujące się w pojazdach osoby i zabezpieczyć miejsce zdarzenia w razie zagrożenia pożarowego alby wycieku groźnych substancji.

Do kolizji nie trzeba wzywać policji. Jeśli jednak podejrzewamy, że doszło do przestępstwa, na przykład sprawca jest nietrzeźwy, należy zadzwonić po służby. Warto też zrobić zdjęcia miejsca zdarzenia.

Przy kolizji jeśli samochód nie został znacznie uszkodzony, powinniśmy zjechać nim na pobocze albo w inne miejsce, gdzie nie będzie on blokować ruchu. W przeciwnym przypadku wszystkie osoby powinny wyjść z pojazdu i udać się w bezpieczne miejsce – z dala od przejeżdżających samochodów.

Przy wypadku lepiej nie ruszać pojazdów, zabezpieczyć ślady... dokonać wstępnej fotograficznej dokumentacji i należy czekać na policję i jej sekcję wypadkową czyli wyspecjalizowaną jednostkę zajmującą się dokumentowaniem zdarzeń ze znacznym uszkodzeniem ciała.

Także należy sprawdzić, czy na drodze nie zostały niebezpieczne przedmioty, na przykład uszkodzone części samochodów.

Jak oznaczyć miejsce stłuczki lub wypadku?

• na terenie zabudowanym – włącz światła awaryjne (trójkąt ostrzegawczy nie jest potrzebny) albo włącz światła pozycyjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości do 1 metra za autem lub na nim do wysokości 1 metra

• poza obszarem zabudowanym – włącz światłą awaryjne lub pozycyjne, gdy awaryjne nie działają i ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 30-50 metrów pod pojazdu (około 35-60 kroków)

• na drogach ekspresowych i autostradach – włącz światła awaryjne albo pozycyjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów (około 120 kroków); jeśli auto stoi na pasie ruchu, ustaw trójkąt na tym samym pasie, gdy na poboczu, ustaw trójkąt na poboczu

Żeby dać się zauwazyć i nie być przejechanym załóż kamizelkę odblaskową która posiadasz obowiązkowo w aucie !