Ile kosztuje Pierwsza Komunia?

Pierwsza Komunia Święta jest niewątpliwie jednym z ważnych wydarzeń w życiu dziecka. Także dla rodziców jest to stresujący czas, który dodatkowo związany jest z dość dużym wydatkiem. Ile tak naprawdę kosztuje przygotowanie uroczystości? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami.

Koszt Pierwszej Komunii Świętej jest zależny od wielu czynników, między innymi od tego, gdzie będzie odbywała się ta uroczystość, ile gości będzie zaproszonych, gdzie planujemy świętować, jakie są zasady obowiązujące na uroczystości, na przykład pod względem ubioru. Można bez problemu przygotować niedrogą Komunię. Można też wydać na nią pięciocyfrową kwotę.

Strój i akcesoria dla dziecka

Na koszt związany z uczestnictwem w Pierwszej Komunii składają się przede wszystkim strój oraz akcesoria dla dziecka takie jak książeczka, różaniec, świeca. Najtaniej wyjdzie prosta alba – to zwykle koszt 70-100 złotych.

Jednak tam, gdzie nie ma „dress-code’u”, czyli ujednoliconych ubrań, rodzice mogą wydać nawet kilkaset złotych na suknię albo garnitur dla małego uczestnika tego wydarzenia. Trzeba też doliczyć koszty obuwia – to zwykle 50-100 złotych. Dla dziewczynek wybierane są też wianki – to wydatek około 20 złotych.

Za książeczkę z różańcem zapłacimy na ogół od 50 do 70 złotych.

Dekoracja kościoła

Bardzo często rodzice składają się też na udekorowanie kościoła na tę uroczystość. Czasami kwota jest góry ustalona, ale zdarza się, że są to wpłaty dobrowolne. Cena dekoracji kościoła od jednej osoby może wynieść od 25 do nawet 150 złotych.

Czasami pieniądze zbierane są nie tylko na dekorację kościoła, ale również na zakupienie akcesoriów takich jak książeczka, różaniec czy świeca. Wtedy wydatki są sumowane i dzielone na liczbę dzieci. Wszystko zależy od organizacji wydarzenia, więc czasami będziemy musieli wykonać zakupy samodzielnie, innym razem wpłacamy na komitet rodziców.

Przyjęcie komunijne

Kiedyś przyjęcia organizowano w domach, teraz coraz częściej są one urządzane w eleganckich restauracjach i domach przyjęć. Ta druga opcja jest również wygodniejsza, ponieważ rodzice nie muszą zajmować się gotowaniem i obsługą gości. Czasami nie mamy też potrzebnej przestrzeni, aby przyjąć wszystkich zaproszonych na Pierwszą Komunię Świętą.

Za obiad wraz z dodatkowym poczęstunkiem w restauracji możemy zapłacić od 80 do nawet 150 złotych za jedną osobę. Ceny są zróżnicowane w zależności od lokalu, menu, liczby gości.

Jeśli jednak będziemy chcieli przyjąć gości w swoim domu, możemy skorzystać z usługi cateringowej. Wówczas to firma cateringowa przygotuje i przywiezie na miejsce pyszne i ciepłe posiłki. Wówczas ceny są niższe niż w restauracjach. Ceny cateringu wnoszą od 50 do 100 złotych za jedną osobę w zależności od wybranego menu.

Wobec tego koszty Pierwszej Komunii Świętej mogą być bardzo zróżnicowane. Niekiedy można urządzić to wydarzenie w cenie około 500 złotych, gdy nie planujemy dużego przyjęcia. Może ono również kosztować nas kilka czy kilkanaście tysięcy złotych, gdy zdecydujemy się na najbogatszą ofertę.