Jak wybrać i kupić rasowego psa lub kota?

Najlepiej przygarnąć psa lub kota ze schroniska. W ten sposób możemy pomóc niechcianym zwierzętom, dając im nową szansę na lepsze życie. Gdy jednak nie chcemy decydować się na zwierzę ze schroniska i chcemy kupić to rasowe, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na hodowlę. Jak wybrać i kupić rasowego psa lub kota?

Co jakiś czas we wiadomościach pojawiają się informacje o nielegalnych hodowlach, w których zwierzęta są wykorzystywane dla profitu ich właściciela. Niestety, kupowanie tanich zwierząt hodowlanych ma takie właśnie skutki. Wielu poszukujących zwierzęcia rasowego poszukuje jak najtańszych ofert. Niezarejestrowane nigdzie pseudohodowle należy omijać szerokim łukiem – korzystając z ich usług, popieramy krzywdę zwierząt.

Gdy chcemy kupić zwierzę rasowe, powinniśmy poświęcić czas na znalezienie odpowiedniej hodowli, która będzie zarejestrowana i bezpieczna. Oczywiście, nawet w przypadku hodowli rejestrowanych powinniśmy przypatrzeć się bliżej, czy dana oferta jest bezpieczna. Na co zwracać szczególną uwagę?

Gdzie szukać rasowych zwierząt?

Obecnie do najłatwiejsze przez Internet. Możemy bez problemu znaleźć adresy internetowe hodowli, wpisując do wyszukiwarki nazwę rasy, która nas interesuje. W Internecie możemy znaleźć również opinie na temat hodowli, co pomoże nam w znalezieniu tej najlepszej. Poszukujmy tych z doświadczeniem, mających wielu zadowolonych klientów, posiadających numer rejestracji.

Dużo pomocnych informacji możemy znaleźć na forach internetowych poświęconych zwierzętom oraz konkretnym rasom. Pomocne będą również media społecznościowe.

Na co zwrócić uwagę?

Zanim jednak podejmiemy decyzję, powinniśmy pamiętać o tym, aby odwiedzić hodowcę i zapoznać się z jego hodowlą. Możemy wtedy nie tylko zapoznać się ze zwierzętami, ale również warunkami, w których żyją. Nie musimy być znawcą zwierząt, aby zobaczyć, że coś nie jest w porządku.

Zwierzęta powinny mieć zapewnione jak najlepsze warunki. Odpowiednia przestrzeń dla psów lub kotów, wyposażenie, dobre karmy to podstawa. Hodowcy, którym nie należy na dobru zwierząt, ale na zyskach, będą starali się zminimalizować koszty utrzymania zwierząt. Można zobaczyć to po złych warunkach, w których są one przetrzymywane.

Zawsze patrzmy na to, jak zachowują się zwierzęta – czy są zdrowe, żywotne, czy są szczęśliwe. Takie obserwacje będą bardzo pomocne w podjęciu decyzji. Powinny posiadać książeczki zdrowia, szczepienia, odrobaczenie.

Dobry hodowca powinien być również pasjonatem. Powinien odpowiadać na wszystkie nasze pytania wyczerpująco – nawet jeśli pytamy o te podstawowe rzeczy, które mogą wydawać się nieistotne. Dobry hodowca nie będzie również na siłę zachęcał nas do zakupu – powinien przedstawić wszystkie zalety i wady posiadania zwierzęcia danej rasy, wskazać, jakie są jego wymagania, koszty utrzymania.

Pamiętajmy również o tym, żeby podpisać z hodowcą umowę – będzie ona poświadczeniem tego, że przeprowadziliśmy transakcję, a także naszym zabezpieczeniem w razie problemów. Oczywiście, powinniśmy otrzymać też metryczkę świadczącą o rasowości.