Jak dobrać podkład do rodzaju cery?

Jak dobrać podkład do rodzaju cery?

Dobry podkład wcale nie musi być bardzo drogi. Dzisiaj w sprzedaży znajdziemy mnóstwo świetnych kosmetyków przeznaczonych praktycznie dla każdego rodzaju cery. O czym należy pamiętać przy ich doborze?

Podkład w kobiecej kosmetyczce jest często jednym z najważniejszych kosmetyków. Stanowi podstawę makijażu – wyrównuje koloryt cery, kamufluje jej niedoskonałości, sprawia, że wygląda nieskazitelnie przez nawet cały dzień, a ponadto może mieć też właściwości pielęgnacyjne.

Na sklepowych półkach mamy do wyboru mnóstwo różnych rodzajów podkładów. Odpowiednio dobrany doda nam uroku, ale ten niedopasowany będzie mógł zepsuć cały efekt makijażu. O czym zatem należy pamiętać przy wyborze podkładu?

Podkład dobieramy do typu cery

Przede wszystkim podkład powinniśmy dobrać indywidualnie do typu cery. Inne kosmetyki skierowane są do właścicielek cery suchej, inne do tej tłustej, ponieważ cery te mają też inne właściwości.

Podkłady do cery suchej nie mają tak wielu składników matujących, ale za to nawilżają skórę i powodują, że wygląd na gładszą, zdrowszą, lepiej nawilżoną. Z kolei te dla skóry tłustej mają więcej składników matujących, aby zabezpieczać skórę przed świeceniem się w ciągu dnia.

Silikony – wygładzają skórę

Jednym z głównych składników dobrych podkładów są silikony, które znajdziemy również w primerach do cery, a także w niektórych kremach. Ich głównym zadaniem jest wygładzenie skóry oraz przedłużenie trwałości makijażu. Potrafią zamaskować rozszerzone pory oraz drobne zmarszczki.

Pamiętajmy jednak o tym, że nie każda skóra toleruje silikony w podkładach – efektem może być wtedy pojawienie się nieestetycznych wyprysków.

A może podkład mineralny?

Alternatywą dla podkładów z silikonami są podkłady mineralne. Głównym składnikiem w tych podkładach są naturalne minerały, w tym glinki, które pochłaniają nadmiar sebum. Plusem podkładów mineralnych jest też wiele różnych kolorów do wyboru.

Dzisiaj podkłady mineralne możemy zakupić w różnych wersjach – mogą być mniej lub bardziej kryjące, matujące albo rozświetlające cerę. Można nakładać je na sucho pędzelkiem albo na mokro, po zwilżeniu pędzelka wodą. Możemy go też nakładać specjalnymi blenderami z gąbki.

Warto wskazać, że podkłady mineralne mają też lecznicze właściwości – rekomendowane są posiadaczkom cery tłustej oraz trądzikowej, ponieważ zawarte w nich minerały normują pracę skóry.

Uwaga! Nie każdy podkład nazywający się mineralnym taki jest – zdarzają się podkłady, w których znajdziemy też inne składniki, na przykład silikony. Podkłady mineralne powinny mieć w składzie tylko minerały.

Za słoiczek zapłacimy od 50 do 100 złotych, dlatego są one droższe od zwykłych pudrów, ale bardziej wydajne.

Jeśli nie podkład, to co?

Nie każda kobieta lubi stosować podkłady, na przykład ze względu na to, że mogą dawać zbyt ciężki i nienaturalny efekt. W takim przypadku można wykorzystać inne kosmetyki, na przykład pudry bambusowe, ryżowe, bananowe albo zwykłe pudry w kompakcie lub sypkie.

Pudry można nakładać bezpośrednio na skórę z kremem nawilżającym albo można zastosować także specjalne kremy BB lub CC, które lekko koloryzują skórę – mogą być także używane bez dodatkowej warstwy pudru.

W przypadku pojawienia się niedoskonałości na skórze pod puder można zastosować również korektory.