Jak kupić dobrej jakości sweter?

Jak kupić dobrej jakości sweter?

Gdy zaczynają się chłodniejsze dni, wyciągamy z szaf swetry. Udajemy się też do sklepów, aby odświeżyć swoją garderobę. Jeśli chcesz kupić sweter, który będzie mógł posłużyć ci przez długi czas, warto kierować się jego jakością. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Masz dość mechacących się swetrów, które już po kilku praniach zaczynają wyglądać brzydko? Poszukujesz ubrania, które będzie miało ponadczasowy fason i będzie mogło zostać z tobą na dłużej? W takim przypadku mamy do wyboru wiele interesujących modeli – trzeba tylko wiedzieć, gdzie je znaleźć.

Najważniejszy jest skład włóczki

Jeśli chcemy zakupić dobrej jakości sweter, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na skład materiału – wpływa on nie tylko na wygląd swetra, ale również na jego trwałość oraz na właściwości izolacyjne. Musimy również pamiętać o tym, że skład włóczki wpływa również na cenę ubrania.

Przede wszystkim powinniśmy unikać swetrów, w których składzie znajduje się duża ilość akrylu.

Jest to tworzywo sztuczne, z którego wykonuje się rożne przedmioty. Włóczka akrylowa jest wprawdzie łatwa w pielęgnacji, szybko schnie i nie uczula, ale również jest mało trwała i szybko się mechaci, dlatego sweter po paru praniach może przestać dobrze wyglądać. Ponadto akryl elektryzuje się i może nasilać pocenie.

Warto postawić na swetry z naturalnych włókien – różnych typów wełen albo z bawełny albo wiskozy, które sprawdzą się u osób, które są uczulone na wełnę.

Rodzaje wełny:

• zwykła wełna, także można kupić ją jako żywa wełna – pochodzi z żywych owiec

• wełna merino – specjalna wełna pochodząca z merynosów, cienka, a jednocześnie bardzo ciepła, wykonuje się z nie również odzież sportową na zimę

• kaszmir – luksusowa wełna, ciepła i puchata, pozyskiwana z kóz kaszmirskich

• moher – wełna pochodząca z kóz angorskich, na delikatne, puszyste włókna

• angora – wełna z królika angorskiego, delikatna, lekka i sprężysta

W sprzedaży znajdziemy głównie swetry z mieszanki wełny lub bawełny czy wiskozy z dodatkowymi włóknami – akrylem, poliestrem. Najlepiej, aby w takim przypadku ilość włókna naturalnego wynosiła przynajmniej połowę składu, ale im jest go więcej, tym lepiej.

Ile zapłacimy za dobrej jakości sweter?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, za sweter wykonany z dobrej jakości materiału będziemy musieli zapłacić więcej. Nie oznacza to jednak wcale, że musimy liczyć się z bardzo wysokim wydatkiem.

Za sweter z wełny zapłacimy najczęściej od około 200 do 300 złotych. Swetry z mieszanki wełny i włókien sztucznych kupimy nawet za około 100 złotych. Najwięcej kosztują swetry z kaszmiru – zapłacimy za nie nawet 400-600 złotych. Swetry bawełniane i wiskozowe kupimy nawet za 60-150 złotych.

_Nie musimy jednak płacić tak dużo za dobrej jakości sweter._

Warto poszukiwać promocji – dużo świetnych modeli w ponadczasowych wzorach i kolorach możemy znaleźć na zimowych wyprzedażach. Dzięki nim zapłacimy za zakupy mniej o nawet 75%.

Ciekawe swetry w okazyjnych cenach można wypatrzyć też na portalach aukcyjnych oraz w second-handach.