Jak można wydłużyć świeżość kwiatów?

Jak można wydłużyć świeżość kwiatów?

Lubisz świeże kwiaty w swoim domu? W takim przypadku na pewno wiesz, że niektóre nie wytrzymują zbyt długo w wazonie. Są jednak sposoby na to, aby przedłużyć ich trwałość i cieszyć się ich pięknym wyglądem na dłużej. Jak możemy to zrobić?

Bukiet kwiatów jest w stanie natychmiast nadać wnętrzom bardziej elegancki wygląd. To idealny pomysł na dekorację wnętrza na każdą porę roku. Co więcej, za bukiet nie musimy płacić dzisiaj bardzo dużo – świeże kwiaty w cenie od kilku do kilkunastu złotych możemy kupić nawet w dyskontach i w marketach, ale, oczywiście, najszerszy wybór mamy w dobrych kwiaciarniach.

Niezależnie od tego, czy lubisz kupować kwiaty dla siebie, czy też zostały one wręczone, warto zadbać o to, aby postały w wazonie dłużej niż tylko parę dni. Sprawdź nasze porady!

1. Usuń zbędne liście z łodygi

Przed wstawieniem kwiatów do wazonu należy je odpowiednio przygotować. W tym celu, jeśli na łodydze kwiatu znajdują się liście, powinniśmy usunąć te znajdujące się na dole łodygi. Oczywiście, nie musimy pozbywać się wszystkich liści – zostawmy jednak te bliżej góry kwiaty, aby kompozycja wyglądała bardziej atrakcyjnie i naturalnie.

2. Podetnij końcówki łodyg

Kolejny sposób na przedłużenie świeżości kwiatów to podcięcie ich łodyg. Musimy jednak zrobić to poprawnie, aby uzyskać najlepszy rezultat. Będziemy potrzebowali ostrego noża, nożyczek albo sekatora, aby nie postrzępić łodyg. Nacięcie należy wykonać lekko pod kątem, ponieważ wtedy do kwiatu może dostać się więcej wody.

3. Umieść łodygi we wrzątku

Jeśli bukiet składa się z kwiatów o zdrewniałych łodygach, na przykład są to róże albo gałązki bzu, powinniśmy dodatkowo umieścić je w wrzątku. Wystarczy chwila, aby kwiat mógł pobierać więcej wody. Zanurzenie łodyg we wrzątku pomoże też w przypadku róż, które tracą swoją świeżość.

4. Nakłucie łodyg

W przypadku kwiatów takich jak gerbery czy tulipany dobre rezultaty da nakłucie łodygi – dzięki temu możemy sprawić, że cyrkulacja wody w roślinie będzie bardziej efektywna.

5. Nie mieszaj niektórych kwiatów

Niektóre gatunki kwiatów nie lubią się ze sobą. Wśród najbardziej popularnych warto wskazać na tulipany, które umieszczone z innymi kwiatami mogą wpłynąć na ich świeżość. Warto więc umieszczać je w wazonie bez towarzystwa.

6. Odpowiednia woda

Woda do wazonu powinna być przegotowana. Dzięki temu usuwamy z niej większość tlenu, a to powoduje przedłużenie trwałości bukietu. Musimy jednocześnie pamiętać o regularnej zmianie wody w wazonie – ma to duże znaczenie dla świeżości kwiatów. Wymiana wody każdego dnia sprawi, że nie rozwiną się w niej niebezpieczne drobnoustroje.

_Przy nalewaniu wody do wazonu często nie kontrolujemy temperatury_

– warto jednak zwrócić na nią uwagę, ponieważ ona także może wpłynąć na stan kwiatów. Najlepiej, aby woda miała około 40 stopni Celsjusza. Taka woda ma mniej tlenu, co powoduje spowolnienie procesów starzeniowych roślin.

7. Kwiaty w pąkach posłużą dłużej

Jeśli mamy taką możliwość, warto zakupić kwiaty jeszcze w pąkach – wtedy będą mogły posłużyć nam dłużej niż te już rozwinięte.