Jak nadać pokojom przyjemny zapach?

Jak nadać pokojom przyjemny zapach?

Pięknie pachnący dom potrafi pozytywnie nastrajać. Sprawia, że czujemy się lepiej, bardziej komfortowo. Dzięki odpowiedniej aromatyzacji pomieszczeń możemy również pozbyć się niechcianych zapachów, na przykład smażonych potraw, dymu tytoniowego, zapachów zwierząt. Jak nadać pokojom przyjemny zapach? Zapraszamy do sprawdzenia naszych porad!

Piękny zapach w pokojach możemy uzyskać na różne sposoby. Do tego celu możemy wykorzystać zarówno produkty naturalne, jak również gotowe odświeżacze i inne artykuły, które kupimy w sklepach. Zobacz nasze propozycje i wybierz coś dla siebie!

Kominek zapachowy

To jeden z bardzo popularnych sposobów na zapewnienie we wnętrzach przyjemnego zapachu. W kominkach zapachowych umieszczamy mała świeczkę typu tea-light, a do miseczki możemy dać wosk zapachowy albo olejek zapachowy zmieszany z wodą.

W sprzedaży czeka wiele olejków oraz wosków, dlatego możemy przebierać w zapachach i tworzyć samodzielne przez miksowanie różnych produktów. Olejki zakupimy także jako naturalne, eteryczne – wtedy pozyskiwane są z roślin i mają również prozdrowotne właściwości.

Ceramiczny kominek zapachowy to wydatek od około 10 do 60 złotych. Warto zdecydować się na ten większy, ponieważ dzięki niemu uwolnimy do powietrza więcej zapachu. Za małe kominki mogą też sprzyjać paleniu się wosków i olejków, które wydzielają wtedy nieprzyjemne zapachy.

Cena za jeden wosk zapachowy to najczęściej 7-15 złotych, natomiast olejek zapachowy w buteleczce kupimy za około 6-7 złotych.

Świece zapachowe

Kolejna znana metoda na nadanie pomieszczeniom przyjemnego zapachu jest stosowanie świec zapachowych. Możemy również znaleźć je w wielu interesujących wariantach – od tych o zapachu świeżym, poprzez te ciepłe, a skończywszy na zapachach świątecznych.

Świece zapachowe dostępne są w różnych wielkościach oraz formach. Zapłacimy za nie od około 5 złotych za te niewielkie do około 120 złotych za świece duże znanych marek, na przykład Yankee Candle.

Nawilżacz albo oczyszczacz powietrza

Pomieszczenia możemy też aromatyzować z użyciem urządzeń takich jak nawilżacze oraz oczyszczacze powietrza. Potrafią usunąć z powietrza zanieczyszczania, na przykład ze szkodliwego smogu, a także nawilżyć je – zbyt suche powietrze nie jest korzystne dla alergików, a także sprzyja chorobom układu oddechowego.

Do nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza dolewamy olejków zapachowych. Za podstawowy nawilżacz zapłacimy około 60-100 złotych. Wyższej klasy modele kosztują nawet po 300 złotych. Ceny oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania i aromatyzacji zaczynają się od około 600 złotych.

Oprócz tych metod dom możemy aromatyzować z wykorzystaniem:

• patyczków zapachowych – dyfuzorów, które powoli uwalniają zapach

• potpourri – to aromatyzowane mieszanki suszonych kwiatów, możemy też dodawać do nich olejki zapachowe

• elektryczne odświeżacze powietrza – możemy umieszczać je w kontakcie albo zakupić jako urządzenia bateryjne, uwalniają do powietrza mgiełkę zapachu

• woreczki z ziołami, nasączane olejkami – dobrze nadają się do aromatyzowania mniejszych pomieszczeń oraz szaf