Jak odmienić starą kanapę?

Jak odmienić starą kanapę?

Kanapa w twoim salonie przestała już prezentować się dobrze? W takim przypadku warto pomyśleć o jej metamorfozie. Nie trzeba wcale kupować nowej, ponieważ można odmienić ją niższym kosztem. Jak to zrobić?

Chociaż kanapę możemy kupić już w cenie około 500 złotych, to jednak wtedy, gdy ta obecnie używana nadal jest komfortowa, ale nie odpowiada nam jej wygląd, wystarczy niewielka metamorfoza. Warto też pamiętać, że najtańsze kanapy nie są zwykle zbyt dobrej jakości, więc nie będą tak trwałe i komfortowe jak te droższe. Gdy nie możemy pozwolić sobie a kupno lepszego modelu lub nie mamy takiej potrzeby, odmiana będzie najlepszym rozwiązaniem.

1. Ułóż na kanapie narzutę

Jeśli kanapa ma niepasujący kolor lub już ci się znudziła. Szybkim sposobem na jej odmianę jest ułożenie na niej narzuty. To także niedroga metamorfoza, ponieważ za narzutę zapłacimy zwykle od 60 do 200 złotych. Do wyboru mamy narzuty wykonane z bawełny, materiałów przypominających zamsz, pikowanych, dlatego wybór jest bardzo duży. Podobnie jest z kolorami – jest w czym przebierać.

Warto pamiętać o tym, aby przed zakupem wymierzyć, jaka wielkość narzuty będzie odpowiednia. Najlepiej, aby narzuta opadała aż nad podłogę, z przodu i po bokach, a także z tyłu, gdy mebel jest wolnostojący. Zatem czasami trzeba zakupić dwie lub trzy narzuty zależnie od wymiarów mebla.

2. Połóż nowe poduszki i inne dekoracje

Szybkim i niedrogim sposobem na odmianę kanapy jest także ułożenie na niej poduszek i innych dekoracji, na przykład koca do przykrycia się, skóry owczej – sztucznej albo naturalnej.

Takie dodatki możemy zastosować zarówno wtedy, gdy kanapa wydaje nam się nudna, jak i wtedy, gdy ułożyliśmy na niej już narzutę. Najlepiej wybierać poduszki w różnych kształtach i rozmiarach, a także różnych wzorach, aby uzyskać oryginalny efekt. W internecie możemy znaleźć mnóstwo inspiracji.

Poduszki i poszewki na poduszki to niewielki wydatek – kupimy je za 10-60 złotych zależnie od wzoru i marki. Koce i skóry to wydatek od 20 do 200 złotych.

3. Zmień tapicerkę mebla

Kolejną metodą na odmianę wyglądu kanapy jest obicie jej nowym materiałem. Możemy zrobić to też samodzielnie – musimy jednak posiadać odpowiednie narzędzia. Materiały do obicia kanapy możemy zakupić także przez Internet. Jeśli nie mamy czasu lub zdolności możemy też zdecydować się na oddanie mebla do tapicera.

Samodzielne tapicerowanie mebla to koszt od 200 do nawet 1 000 złotych. Na koszt wpływają rodzaj materiału, jego ilość, a także koszty narzędzi. W zakładzie tapicerskim zapłacimy często o połowę więcej.

4. Pokrowiec na kanapę

Naszym ostatnim pomysłem na odmianę kanapy jest zakupienie pokrowców. Są one oferowane w różnych rozmiarach i wersjach, dlatego możemy dobrać je zależnie od wielkości i kształtu mebla. Pokrowce wykonane są z elastycznych materiałów i dobrze dopasowują się do kształtu kanap. Zawsze jednak powinniśmy sprawdzić wymiary pokrowca przed zakupem. Nie każdy będzie też pasować idealnie, ponieważ kanapa może mieć nieco inny kształt.

Pokrowiec na fotel to koszt około 150 złotych, na sofę dwuosobową około 270 złotych, natomiast na sofę trzyosobową około 290 złotych.


Frytkownica beztłuszczowa. Ile kosztuje? Jak wybrać najlepszy model?
czytaj dalej

Frytkownica beztłuszczowa. Ile kosztuje? Jak wybrać najlepszy model?

Smażenie frytek w głębokim tłuszczu nie jest najbardziej zdrowe. Jeśli chce się przygotować frytki, które nie będą tak tłuste wówczas warto zdecydować się na frytkownicę beztłuszczową, które pozwala na przygotowanie frytek zarówno znacznie mniej kalorycznych a także smaczniejszych. Przed wyborem beztłuszczowych frytek ważne jest zapoznanie się z poszczególnymi parametrami dostępnych modeli frytkownic co pozwala na wybranie odpowiedniego modelu.