Jak ozdobić okno? Nie tylko zasłony i firanki

Jak ozdobić okno? Nie tylko zasłony i firanki

Stworzenie ciekawej ozdoby okna wymaga dopasowania jej do między innymi wielkości okna, ale również do stylistyki wnętrza. Decydować można się na aranżacje okna składające się dekoracyjnych szyb, ale można postawić jedynie na elementy znajdujące się wokół szyb. Dotyczy to między innymi upiększanych futryn, co obecnie można wykonać z wykorzystaniem dekoracyjnych farb.

Gdy chce się stworzyć estetycznie prezentujące się elementy dekoracyjne wokół okien najważniejsze jest dopasowanie takich dekoracji do wielkości okna. Nadmierna ilość dekoracji w przypadku małego okna może sprawiać, że okno będzie przesycone dekoracjami, co nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego prezentowania się dekoracji. Natomiast przy dużych oknach niezbędne jest postawienie na znacznie większą ilość elementów dekoracyjnych.

Do małych okien doskonale mogą nadać się elementy w formie satyny czy lekkich woali. Jeśli wybiera się zasłon wówczas gdy są one bardzo długie i sięgające podłogi będzie to wyglądać znacznie bardziej oficjalnie. Natomiast krótkie zasłony pozwalają na zapewnienie bardziej luźno prezentującej się dekoracji.

Jednocześnie zamiast tkanin można postawić między innymi na rolety. Pozwalają one również w przypadku małych okien powiększyć optycznie okno, które będzie w stanie poszerzyć czy też wydłużyć postrzeganie okna. W stylistyce klasycznej czy też do wnętrza śródziemnomorskich można decydować się na drewniane, wewnętrzne okiennice.

Aranżacje dużych okien

Nieco inaczej przy aranżowaniu okien wygląda dekorowanie dużych okien. Warto w tym względzie sprawdzić różne rodzaje ozdób, gdyż ilość możliwości do zastosowania, które są modne. Decydować można się na różne style ozdabianie okien, co pozwala na wybranie takich, które są dopasowane do stylistyki domu czy wnętrz.

Jednocześnie można również kierować się różnymi tendencjami w zakresie dekorowania okien. Większe okna wymagają również decydowania się na znacznie większą ilość dekoracji. Do dużych pomieszczeń z wysokimi oknami można między innymi zastosować ciężkie aksamity.

Ciekawym rozwiązaniem może być postawienie również na tkaniny, do których zaliczyć można między innymi gruby len, konopie, festony, chwasty jedwabne. Decydować można się również na kilimy i maty haftowane, które pozwalają na zdobienie ścian czy podłóg.

Stylowe dekoracje

Przy tworzeniu stylowych dekoracji warto decydować się również na aranżacje okien, które pozwalają na zapewnienie ciekawego i zgodnego z trendami elementu okna. Obecnie można wiele inspiracji czerpać na profesjonalnych i specjalistycznych stronach związanych z aranżacjami wnętrz.

Na takich stronach można znaleźć wiele porad od specjalistów, co przydaje się przy samodzielnym realizowaniu aranżowania wnętrz oraz dekorowania okien. Jednocześnie można również zapoznać się z gotowymi dekoracjami okien, co pozwala zapoznać się z tym jak różne rozwiązania dekoracyjne sprawdzają się w kontekście wizualnym.

Oczywiście warto również brać pod uwagę koszty pozyskania różnych elementów do wykorzystania w formie dekoracji.