Jak poprawić komfort butów na wysokim obcasie?

Jak poprawić komfort butów na wysokim obcasie?

Nosisz buty na wysokim obcasie i masz często problem z bolącymi stopami? Jeśli nie chcesz rezygnować z obuwia tego rodzaju, zapraszamy do zapoznania się z naszymi metodami na poprawę komfortu chodu. O czym warto pamiętać? W co warto się wyposażyć?

Wytrzymanie całego dnia na wysokich obcasach może być nie lada problemem. Obuwie na obcasie układa stopę nienaturalnie, wyginającej ją w łuk. Wtedy nacisk całej sylwetki rozkłada się nierównomiernie, ponieważ jest ona podtrzymywana tylko przez podbicie. W rezultacie to właśnie ten element stopy boli najbardziej.

Także dolegliwości bólowe mogą dotyczyć palców, na które wywierana jest większa siła. Warto pamiętać również o tym, że noszenie butów na wysokim obcasie bardzo często może powodować problemy z kręgosłupem. Zatem wtedy, gdy chcemy chodzić na wysokich obcasach, najlepiej robić to dość rzadko, tylko wtedy, gdy musimy.

Gdy jednak chcesz wybrać się gdzieś w obuwiu na wysokim obcasie, sprawdź nasze porady, które pomogą ci uzyskaniu wyższego komfortu.

1. Wybieraj obuwie z naturalnych materiałów

Często najbardziej boli chodzenie na butach wykonanych ze sztucznych materiałów. Wtedy skora stóp jest bardziej narażona na odparzenia oraz z rany, ponieważ tworzywa sztuczne nie przepuszczają powietrza i nasilają pocenie się, a także nie rozciągają się i nie przystosowują się do kształtu stopy tak jak skóra naturalna.

Oczywiście, za buty ze skóry zapłacimy więcej, niemniej jednak będą one mogły posłużyć nam na dłużej.

2. Postaw na wygodny obcas

Kolejna ważna sprawa to wybranie odpowiedniego rodzaju obcasa. Tutaj do dyspozycji mamy nie tylko klasyczne szpilki – cienkie i wysokie obcasy, ale również modne teraz słupki czy koturny. Bardzo chętnie kupowane są również buty na platformach, a wtedy dzięki dodatkowej, grubszej warstwie podeszwy pod przodem i tyłem stopy, można uzyskać większy komfort.

Druga kwestia to wysokość obcasa. Dzisiaj w sklepach znajdziemy obuwie mające od 8 do nawet 12 centymetrów. To bardzo dużo, szczególnie dla osób noszących mniejsze rozmiary. Gdy zależy ci na wygodzie, poszukuj butów na niższym obcasie mających do około 5-6 centymetrów – też potrafią wyglądać stylowo!

3. Specjalna wkładka do obuwia

W butach na wysokim obcasie najczęściej stosuje się zwykłe wkładki, które nie mają żadnych dodatkowych poduszeczek poprawiających komfort. Można więc zastosować je samodzielnie. Grubsza, lepiej amortyzująca wkładka w obuwiu na obcasie sprawi, że będzie nam się chodziło wygodniej.

W sprzedaży możemy znaleźć również specjalne półwkładki do obuwia na wysokim obcasie. Są wykonane z żelowego materiału i umieszczane w przedniej części stopy. Dzięki temu, że są dość cienkie i przezroczyste, pozostają niewidoczne. Wkładki to zwykle około 15 złotych.

4. Plastry poprawiające komfort

Na koniec warto też wspomnieć o specjalnych plastrach przeznaczonych do oklejania stóp i obuwia. Możemy też stosować je profilaktycznie, jeśli mamy często problemy z pęcherzami i otarciami na stopach przy noszeniu wysokich obcasów.

Gdy często mamy pęcherze z tyłu stopy, nad piętą, możemy nalepić na obuwie specjalny żelowy plaster albo możemy zastosować specjalny plaster na stopę w tym miejscu – ochroni skórę przed otarciami. Do wyboru mamy też plastry przeznaczone do stosowania palce oraz te o uniwersalnym zastosowaniu.

Najczęściej wykonane są z żelowego materiału albo z pianek, dlatego dobrze zabezpieczają stopy przed urazami. Kupimy je za 10-20 złotych.