Jak poradzić sobie z opatrzeniem słonecznym?

Jak poradzić sobie z opatrzeniem słonecznym?

Gdy nadmiernie długo przebywa się na słońcu a jednocześnie nieodpowiednio zabezpiecza się skórę może wystąpić oparzenie słoneczne. Takiej sytuacji nie należy bagatelizować gdyż oparzenie słoneczne może mieć poważne problemy oraz przynosić skutki w długim okresie czasu. Ważne jest odpowiednia oraz szybka reakcja na wystąpienie oparzenia.

Najważniejsze jest przeciwdziałanie oparzeniom słonecznym. W tym celu konieczne jest między innymi decydowanie się na odpowiednie korzystanie ze słońca. Ważne jest branie pod uwagę tego jaką skórę się posiada. Im bardziej wrażliwa na działanie słońca skóra tym w znacznie większym stopniu trzeba unikać nadmiernego przebywania na słońcu przy intensywnym operowaniu słońca. Dotyczy to między innymi unikania opalania się na kocach, ręcznikach czy leżakach w pełnym słońcu a szczególnie w godzinach południowych.

Dodatkowo bardzo ważne jest również decydowanie się na stosowanie odpowiednich kosmetyków z dopasowanym filtrem przeciwdziałającym działaniu promieniowania UV. Jednocześnie najlepszym rozwiązaniem jest decydowanie się na kosmetyki z najbardziej silnymi filtrami. Jest to szczególnie ważne gdy skóra jest nadmiernie podatna na oparzenia.

Co gdy krem nie zadziałała?

Nie zawsze krem z filtrem UV wybrało się we właściwej wersji. Wówczas może dochodzić do sytuacji, w której skórze podlega oparzeniom. Jednocześnie nie zawsze właściwe nałoży się na ciało czy twarz krem. Jeśli nakłada się krem bardzo ważne jest nakładanie go w dużych ilościach. Następnie po upływie określonego czasu warto również nakładać dodatkową warstwę kremu, co wynika z jego wchłaniania się i znacznie słabszej ochrony. Jednocześnie ważne jest by krem nakładać ponownie po wycieraniu ręcznikiem czy kąpielach.

Jeśli nastąpiło już oparzenie niezbędne jest podejmowanie bardzo szybkich reakcji. Po pierwsze warto posiadać i od razu nałożyć na skórę takie preparaty, które działają w sposób zarówno kojący a także łagodzący. Łagodzące kosmetyki to między innymi maseczki, balsamy czy kremy do stosowania po słońcu. Ważne jest również unikanie zarówno wystawiania ciała na działanie słońca a także słonej wody.

_Gdy nie posiada się specjalnych preparatów kosmetycznych wówczas można decydować się na nakładanie na skórę maślanki._

Przy silnym zaczerwienieniu skóry niezbędne jest natychmiastowe nałożenie takich preparatów jak pantenol. Nie należy natomiast doprowadzać do sytuacji między innymi moczenia czy złuszczania skóry. Wszelkiego rodzaju peelingi czy kosmetyki do makijażu nie mogą być stosowane. Nie można również w żadnym stopniu wystawiać się na działanie słońca, czy też dalej kontynuować choćby przebywanie w saunie.

Unikać trzeba nie tylko słońca, ale również chłodzenia, nagrzewania skóry, ale również jej przykrywania. Trzeba również brać pod uwagę, że ocena oparzenia nie zależy jedynie od koloru skóry. Jednocześnie jeśli skóra pokryta jest pęcherzykami czy małymi, czy dużymi wówczas niezbędne jest udanie się do lekarza, gdyż takie poparzenie może być bardzo poważne.