Jak pozbyć się moli ubraniowych z szafy?

Jak pozbyć się moli ubraniowych z szafy?

Mole mogą przy braku ich zwalczania doprowadzić do zniszczenia ubrań. Ważne jest z tego powodu decydowanie się na odpowiednie przeciwdziałanie rozwijaniu się moli ubraniowych. Jednym z problemów z molami jest to, że są one trudne do zwalczenia.

Mole szczególnie występują w takich miejscach jak garderoby gdzie znajdują się duże ilości ubrań. Jednocześnie zdarza się, że mole bardzo niezauważenie są w stanie opanować garderobę. Do najczęstszych miejsc występowania moli można zaliczyć szafy czy szuflady. Natomiast znacznie rzadziej można spotkać się z sytuacją, w której mole atakują takie elementy wyposażenia jak dywany czy sofy.

Mole szczególnie często lęgną się w takich materiałach jak wełna. Jednocześnie szczególnie narażone na ich działanie są futra. Natomiast takie materiały jak bawełna czy len są znacznie mniej narażone na atak ze strony moli, gdyż nie są to materiały, na których chętnie żerują mole. Dodatkowo im więcej sztucznych tkanin występuje tym można liczyć na znacznie mniejsze szkody.

Należy również brać pod uwagę, że wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia na ubraniach znacznie zwiększają ryzyko zaatakowania takich ubrań przez mole.

Jak pozbyć się moli?

Najważniejsze jest przeciwdziałanie się pojawieniu się moli. Jednocześnie trzeba brać pod uwagę, że szczególnie groźne są larwy moli a nie dorosłe mole. Ważne jest zatem szybkie reagowanie w momencie gdy zobaczy się jaja na ubraniach. Jednocześnie trzeba brać pod uwagę, że cykl rozwojowy moli może trwać nawet dwa lata.

Jeśli na profilaktyczne działania, jak wkładanie do szaf woreczków z lawendą, jest już za późno wówczas trzeba zastosować odpowiednie środki zwalczające. Zdecydować można się na zastosowanie pułapek, do których można zaliczyć między innymi lepki płytki, które nasączone są substancjami pozwalającymi na skuteczne wabienie insektów.

Takie pułapki nie zwierają silnie działających związków chemicznych, co sprawia, że nie są one szkodliwe dla ludzi. Jednocześnie jeśli mole przykleją się do takich pułapek wówczas nie są w stanie wyrządzić kolejnych szkód. Do skutecznych preparatów w przypadku gdy pojawiły się już larwy są preparaty oparte na aerozolach.

Można również decydować się na środki w płynach czy proszkach. Wykorzystanie takich środków pozwalana działanie bardziej kompleksowe. Środki tego rodzaju pozwalają na szybkie eliminowanie zarówno larw jak też jaj.

Opryski ubrań

Wykonanie oprysków ubrań pozwala na zapewnienie bardzo skutecznego przeciwdziałania rozwijaniu się moli. Jednak takie opryski warto wykonywać w momencie gdy nie będzie się przebywało w domu. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybrać taki weekend gdy wyjeżdża się do rodziny czy na wycieczkę.

Można również zdecydować się na opryski silniejszymi środkami przy wyjazdach urlopowych. Jeśli występuje już zniszczona odzież niezbędne jest jej wyrzucenie.

Natomiast inne elementy odzieży powinny być przewietrzone a szczególnie korzystne jest wykonanie przewietrzenia w okresie zimowym gdy występują niskie temperatury lub silny mróz.