Jak pozbyć się trądziku? Sprawdzone metody w domu i gabinecie

Jak pozbyć się trądziku? Sprawdzone metody w domu i gabinecie

Skóra trądzikowa bywa problemem dla wielu osób zwłaszcza w przypadku występowania choroby trądzikowej. Występowanie trądziku jest spowodowane nieprawidłowościami w funkcjonowaniu gruczołów łojowych skóry.

Z trądzikiem można walczyć zarówno metodami domowymi jak też metodami stosowanymi w gabinetach.

Trądzik najczęściej pojawia się w okolicach czoła, nosa i brody. Zmiany trądzikowe w tych miejscach są najczęściej obserwowane przy skórze trądzikowej. Jednak trądzik może również pojawiać się na dekolcie czy plecach. Jednym z powodów występowania problemów z trądzikiem jest niewłaściwe działanie gospodarki hormonalnej, które wpływają na pobudzanie gruczołów łojowych do wydzielania nadmiernych ilości sebum przez skórę.

Prowadzi to do sytuacji z jednej strony przetłuszczania się skóry a z drugiej strony efektu świecenia skóry. Dodatkowo nadmierne ilości sebum wydzielone przez skórę tworzą odpowiednie środowisko do wytwarzania się dużych ilości bakterii. Wynika to z faktu, że sebum jest dobrą pożywką dla bakterii, które produkując produkty rozkładu sebum doprowadzają do podrażnień skóry co prowadzi do występowania zarówno krost a także zaczerwienienia skóry.

Dbanie o skórę trądzikową

Skóra trądzikowa wymaga odpowiedniego pielęgnowania. Właściwa pielęgnacja pozwala między innymi na ograniczenia występowania przebarwień a także blizn. Jednocześnie pielęgnacja skóry trądzikowej zależy przede wszystkim od postaci trądziku.

Przy lekkim trądziku można decydować się na zahamowanie jego występowania poprzez stosowanie podstawowych zasad pielęgnowania skóry. Natomiast cięższe postacie trądziku wymagają skorzystania z porad dermatologa w celu dopasowania indywidualnych metod leczenia. Dotyczy to między innymi stosowania specjalnych preparatów a także leków.

Zdarza się, że niezbędne jest korzystanie z usług endokrynologa, który jest w stanie wykonać badania dotyczące funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Dotyczy to wykluczenia czynników hormonalnych we wpływie na występowanie na trądzik.

Dopasowanie odpowiednich kosmetyków

Przy skórze trądzikowe niezbędne jest również dopasowanie odpowiednich kosmetyków, które są odpowiednio dopasowane do pielęgnowania skóry trądzikowej. Niezbędne jest wybranie kosmetyków, które między innymi nie mają właściwości pozwalających na zatykanie porów. Dodatkowo warto unikać kosmetyków, które mogą działać nadmiernie wysuszająco.

Wysuszanie skóry może prowadzić do zwiększania jej szorstkości. Ważne jest na niestosowanie kosmetyków przez nadmiernie długi czas, które między innymi nie zawierają kwasu salicylowego, który wpływa na złuszczanie się skóry a występuje w kosmetykach mających właściwości odkażające. Nadmierne stosowanie kosmetyków z kwasem salicylowym może prowadzić w dłuższym okresie czasu do nasilenia się trądziku.

Gdy skóra jest nadmiernie przesuszona warto postawić na odpowiednio dopasowane kremy nawilżające.

Pozwala to na odpowiednie nawilżenie skóry poprzez między innymi uzyskanie odpowiedniego uwodnienia komórek, prawidłowego napięcia skóry.