Jak prawidłowo czyścić uszy?

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Prawidłowe czyszczenie uszu jest bardzo ważne w kontekście realizowania odpowiedniej pielęgnacji. Jednocześnie regularne czyszczenie uszu jest bardzo ważne jeśli chce się ograniczyć ryzyko pojawienia się nadmiernej ilości woskowiny w uszach co może wymagać płukania uszu u laryngologa.

Oczyszczanie uszu powinno być jednak realizowane w sposób, który pozwala na usuwanie jej nadmiaru, gdyż woskowina jest wydzieliną, która ma funkcję ochronną w kontekście błon bębenkowych czy przewodu słuchowego.

Usuwanie woskowiny z uszu przy stosowaniu patyczków wymaga delikatności.

Jeśli patyczek wkładany jest zbyt głęboko wówczas może dochodzić do usuwania nadmiernej ilości woskowiny. Dodatkowo istnieje ryzyko narażenia się na uszkodzenia w obrębie uszu. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę, że usuwanie nadmiernej ilości woskowiny przekłada się na wzmożenie jej produkcji przez organizm.

Prowadzić to może do sytuacji, w której doprowadzi się do przeciwstawnego efektu, czyli gromadzenia się bardzo dużej ilości woskowiny w uszach i zatykania się uszu. Bardzo głębokie wsuwanie patyczka może prowadzić również do wpychania woskowiny głębiej co również może prowadzić do zatykania się uszu.

Patyczki można stosować jedynie do oczyszczania małżowiny usznej do punktu, w którym rozpoczyna się ujście przewodu słuchowego.

Zaczopowanie ucha

Jeśli w uchu powstaje czop można do odczuć poprzez pojawienie się nieprzyjemnych objawów. Nadmiar woskowiny może prowadzić do szumu w uszach, zaburzeń słuchu a nawet bólu. Czop z woskowiny może być usuwany samodzielnie przy zastosowaniu parafiny, której zaletami jest jej bezpieczeństwo stosowania a także skuteczność.

Parafina jest również łatwo dostępna i nie jest kosztowna.

Parafinę do usuwania czopów woskowinowych może być zastosowana do podgrzaniu jej do temperatury ciała. Następnie parafinę należy w postaci kropli wprowadzić do ucha.

Parafina wypłynie z ucha samoistnie.

Jeśli chce się mieć pewność, że w uszach nie będą pojawiały się czopy z woskowiny można stosować parafinę regularnie czyli na przykład raz na dwa tygodnie. Stosować można również preparaty kosmetyczne specjalnie przeznaczone do czyszczenia uszu, które dostępne są w sprayu. Pozwala to na uniknięcie wizyt i laryngologa, który będzie musiał wykonać płukanie uszu.

Konieczna wizyta u laryngologa

Jeśli nie można już samodzielnie oczyścić ucha a nieprzyjemne objawy zatkanego ucha utrzymują się wówczas niezbędna jest wizyta u laryngologa. Laryngolog wykonuje płukanie ucha. Jeśli chce się zwiększyć skuteczność wykonania zabiegu u laryngologa można również decydować się przed wizytą na zastosowanie parafiny.

Pozwala to na doprowadzenie do zmiękczenia woskowiny, która wówczas jest znacznie łatwiejsza do usunięcia.

Zabieg wykonywany przez laryngologa jest bezbolesny i nie jest dyskomfortowy dla pacjentów. Natomiast w przypadku występowania zaplenia ucha czy też problemów z błoną bębenkową laryngolog może musieć zastosować odsysanie specjalnym ssakiem lub specjalnych haczyków, ale takie zabiegi również nie powinny sprawiać bólu.