Jak przedłużyć świeżość kwiatów ciętych?

Jak przedłużyć świeżość kwiatów ciętych?

Cięte kwiaty są bardzo łatwe do pozyskiwania i pozwalają na zapewnienie szybkiej dekoracji. Jednak minusem ciętych kwiatów jest między innymi to, że w krótkim czasie tracą one swoją świeżość. Warto jest z tego powodu zapoznać się z takimi metodami, które pozwalają na wydłużenie czasu, w którym cięte kwiaty będą się ładnie prezentowały.

Cięte kwiaty można szybko pozyskać w każdej kwiaciarni a nawet u sprzedawców na bazarach. Jednocześnie takie kwiaty to doskonały sposób na ubarwienie wyglądu domu w okresie wiosennym. Dodatkowo jest o również sposób na szybkie stworzenie ładnie prezentującej się dekoracji w domu. Wiele osób ma wyjątkowo prezentujące się, stylowe flakony, w których stale posiadają cięte kwiaty. Jednak cięte kwiaty mogą bardzo szybko tracić swój świeży wygląd.

Z tego powodu dobrze jest zadbać o znaczne wydłużenie czasu, w którym świeże kwiaty będą się wyjątkowo prezentowały. Jednym z ważnym sposobów na wydłużenie czasu, w którym świeże kwiaty będą się wyjątkowo prezentowały jest przycinanie końcówek pędów. W takim przypadku bardzo ważne jest by używać ostrego narzędzia, które nie będzie szarpać tkanki kwiatu. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie ostrego noża, który pozwala na przycięcie jednym ruchem pędów łodyżki. Ważne jest by zaraz po przycięciu łodyżki wkładać kwiat z powrotem do wody.

Przygotowanie świeżych kwiatów przed włożenie do wody

Ważne jest by przygotować w odpowiedni sposób świeże kwiaty zanim włoży się je do wody. Najlepszym rozwiązaniem jest decydować się na włożenie kwiatów do wazonu po tym jak usunie się liście z dolnej części pędu. Wówczas łodyżka będzie mogła pobierać znacznie więcej wody. Natomiast gdy kupuje się róże ważne jest by nie usuwać kolców, gdyż wówczas znacznie zmniejszy się trwałość kwiatów. Jednocześnie w ten sposób w przypadku róż ogranicza się również ich dekoracyjność. Należy przy kwiatach ciętych dbać również o to by nie miażdżyć końcówek pędów, gdyż wówczas takie uszkodzenia powodują znacznie szybsze działania zarówno bakterii a także grzybów.

Powoduje to szybsze pojawienie się uszkodzeń a także procesów gnilnych. Dobrze jest natomiast końcówki kwiatów ciętych na chwilę włożyć do wrzącej wody, co pozwala na zapewnienie znacznie lepszej drożności systemów naczyniowych rośliny. Taki proces można również powtórzyć po pewnym czasie co również pozwala na wydłużenie żywotności kwiatu ciętego.

Kwiaty z sokiem mlecznym

Odpowiednie metody wydłużenia czasu ładnego prezentowania się kwiatów ciętych zależą również od rodzaju kupowanych kwiatów. W przypadku kwiatów, które mają w pędach tak zwanych sok mleczny należy brać pod uwagę, że każde cięcie kwiatów powoduje wyciek soku.

Gdy wstawi się je po cieciu do wazonu wówczas sok będzie krzepł na powierzchni, co blokuje odpowiednie pobieranie wody. Niezbędne jest z tego powodu wkładanie kwiatów po przycięciu do wrzącej wody a także przypalanie płomieniem końców pędów. Wówczas można doprowadzić do spłynięcia soku, co pozwala na usuwanie go z powierzchni. Pozwala to na znaczne wydłużenie czasu świeżości takiego kwiatu.