Jak uporządkować kobiecą garderobę?

Jak uporządkować kobiecą garderobę?

W twojej szafie panuje rozgardiasz? Nie potrafisz znaleźć potrzebnych ci ubrań? To najwyższy czas na wykonanie porządków. W jaki sposób skutecznie uporządkować kobiecą garderobę, aby była tą wymarzoną?

Chyba każda kobieta ma w swojej szafie takie rzeczy, które nie do końca jej odpowiadają. Mogą być za duże albo za małe, ich fason może nie być zbyt atrakcyjny, mogą być także podniszczone albo wyszły już z mody. Jeśli w twojej szafie także jest pełno ubrań i jednocześnie narzekasz, że nie masz się w co ubrać, warto zabrać się za sprzątanie.

1. Pomyśl o tym, jaki ma być twój styl

Zanim jednak wyrzucisz wszystko z szafy i zabierzesz się za porządkowanie, pomyśl o tym, czego oczekujesz. Jakie ubrania mają być w twojej garderobie? Czy jest jakiś konkretny styl, za którym chcesz podążać? W sieci można znaleźć dzisiaj mnóstwo inspiracji, aby wyglądać świetnie niezależnie od sylwetki.

Jeśli jednak nie wiesz, na co dokładnie się zdecydować, możesz stworzyć uniwersalną bazę, do której będą pasowały różnego rodzaju dodatki. Jeansy, białe, czarne i szare koszulki, parę swetrów w monochromatycznych kolorach, bluzy, sukienka mała czarna to tylko parę elementów, które mogą znaleźć się w takiej ponadczasowej szafie.

2. Opróżnij szafy i zgromadź wszystkie ubrania w jednym miejscu

Gdy już wiesz, jaka ma być twoja idealna szafa, możesz zabrać się za porządki. Warto poświęcić na nie cały dzień, ponieważ przeglądanie ubrań i ich układanie jest czasochłonne i może być męczące.

Najlepiej wyciągnąć wszystkie swoje ubrania z garderoby oraz z innych miejsc i ułożyć je na środku pokoju albo łóżka. W ten sposób będzie nam łatwiej wybrać te, które mają pozostać w szafie, a także te, które mamy wyrzucić.

3. Stwórz trzy stosy z ubraniami

Gdy już udało ci się zgromadzić wszystkie ubrania, stwórz z nich trzy stosy. Pierwszy z nich powinien zawierać te przedmioty, które chcesz zostawić. Drugi te, które mają być wyrzucone albo oddane lub sprzedane – mogą być to ubrania za małe, za duże, nieładne, niepasujące, podniszczone. Na trzeciej kupce ułóżmy te ubrania, z którymi nie wiemy, co zrobić – wyrzucić czy zostawić.

Jeśli masz trudności z przyporządkowaniem ubrań do określonego stosu, pomyśl o tym, czy dane ubranie będzie pasowało do twojego stylu. Możesz też zadać sobie pytanie, czy kupiłabyś je teraz w sklepie, albo, czy budzi ono u ciebie pozytywne uczucia.

4. Umieść ubrania w odpowiednich miejscach

Te ubrania, które chcesz zostawić, poukładaj w szafie albo na półkach garderoby. Pamiętaj o tym, aby wcześniej zetrzeć kurze czy posprzątać całą garderobę. Gdy nie masz wystarczającej ilości wieszaków albo są brzydkie i każdy jest inny, możesz pomyśleć o nowych. Najbardziej eleganckie to wieszaki drewniane, ale zajmują dość dużo miejsca. Trwałe, wytrzymałe są wieszaki druciane – sprawdzą się dobrze w małej szafie, ponieważ zajmują mało miejsca.

Ubrania, z którymi nie wiemy, co zrobić, najlepiej spakować do kosza albo do worka. Jeśli nie zajrzymy do opakowania z tymi ubraniami przez pół roku czy przez rok, wtedy oznacza to, że tak naprawdę ich nie potrzebujemy. Możemy przejrzeć je wtedy jeszcze raz i pozbyć się tych, z których na pewno nie będziemy korzystać.