Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Niedługo czeka cię urządzenie nowej kuchni? Warto już teraz zastanowić się nad tym, jak powinna ona wyglądać. O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy chcemy urządzić ładną i funkcjonalną kuchnię?

Odpowiedź na pytanie, jak zaaranżować taką właśnie kuchnię, wcale nie jest taka prosta, jak może się wydawać. W końcu każde pomieszczenie jest nieco inne, a także każdy użytkownik kuchni może mieć nieco inne wymagania. Zatem powinniśmy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które pomogą w przygotowaniu tej idealnej przestrzeni.

1. Dobierz zabudowę kuchni do jej wielkości i kształtu

Dużo zależy od tego, jaką przestrzeń mamy do dyspozycji. Łatwiej nam będzie zaplanować kuchnię o dużej przestrzeni, ale nie oznacza to wcale, że mała kuchnia, która jest w kawalerce, albo aneks kuchenny muszą być trudne w aranżacji.

Przede wszystkim dużo zależy od rozmieszczenia kluczowych elementów kuchennych, czyli zlewozmywaka, lodówki oraz kuchenki. Najlepiej, aby układały się one w kształt trójkąta, ponieważ wtedy będzie można łatwo chodzić od jednego punktu do drugiego.

W przypadku mniejszych kuchni sprawdzi się zabudowa jednorzędowa albo w kształcie litery L. Wtedy także powinniśmy zadbać o nieco większe odległości między sprzętami. Pomiędzy zlewozmywakiem, lodówką a kuchenką powinny znaleźć się blaty robocze.

2. Wybierz najlepsze meble kuchenne

Gdy chcemy urządzić funkcjonalną kuchnię, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zabudowy kuchni na wymiar. Wprawdzie będzie to dodatkowy koszt, niemniej jednak efekt będzie o wiele lepszy.

Meble wykonane na zamówienie będą idealnie dopasowane do danej przestrzeni i pozwolą na wykorzystanie każdego centymetra. To szczególnie ważne w przypadku małych kuchni, gdzie dobranie gotowych mebli ze sklepu nie jest możliwe – nie pasują one wtedy pod względem wymiarów.

3. Zakup odpowiednie urządzenia kuchenne

Przy urządzaniu kuchni powinniśmy pamiętać o tym, aby dobrać odpowiednie urządzenia kuchenne. Podstawowe sprzęty to lodówka, kuchenka z piekarnikiem oraz zmywarka. Możemy też dokupić okap kuchenny, mikrofalówkę.

Urządzenia kuchenne można zakupić też w wersji do zabudowy. Wtedy będą one obudowane tymi samymi płytami, które wykorzystano do produkcji mebli kuchennych.

4. Pamiętaj o ergonomii

Korzystanie z kuchni będzie wygodniejsze wtedy, gdy będzie ona bardziej ergonomiczna. W tym przypadku mowa przystosowaniu kuchni do pracy, co możemy uzyskać nie tylko dzięki właściwemu rozmieszczeniu sprzętów, ale również innym trikom.

Przy zamawianiu mebli kuchennych możemy wybrać te z głębokimi szufladami zamiast standardowych półek. Szafki kuchenne mogą być również wyposażone w praktyczne kosze na śmieci i do segregowania odpadków, w specjalne konstrukcje do przechowywania garnków. Dzięki takim dodatkom korzystanie z kuchni będzie jeszcze wygodniejsze.

Jeśli jednak nie wiesz nadal, jak urządzić kuchnię funkcjonalną i stylową, możesz powierzyć to ekspertom. Przy zamówieniu mebli na wymiar zwykle możemy otrzymać darmowe usługi projektowania. Zwykle cena za 1 metr bieżący mebli na wymiar to od 600 do 2 000 złotych.