Jak usunąć przebarwienia ze skóry?

Jak usunąć przebarwienia ze skóry?

Przebarwienia na skórze mogą pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Są one często wynikiem przebywania na słońcu, ale również mogą mieć związek ze stanem zdrowia czy mogą mieć podłoże genetyczne. Czy istnieją skuteczne sposoby na to, aby pozbyć się przebarwień?

Ogólnie rzecz biorąc, przebarwienia to miejsca, w których doszło do nadmiernego nagromadzenia się barwnika skóry. Jest to efekt niestandardowo pracujących komórek – melanocytów.

Nieprawidłowa praca tych komórek może nastąpić w wielu przypadkach:

  • wystawienie skóry na szkodliwe działanie promieniowania UV – opalanie się na słońcu, w solarium
  • zażywanie leków, które uwrażliwiają skórę na światło – są to głównie leki hormonalne, niektóre antybiotyki, leki przeciwreumatyczne, nasercowe, niektóre zioła
  • opalanie się po peelingach, przebytym trądziku, po innych zabiegach uwrażliwiających skórę, w trakcie terapii kwasami
  • jako efekt nieprawidłowej pracy wątroby

Większość przebarwień pojawiających się na skórze można usunąć z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków oraz zabiegów. Warto jednak wskazać, że nie wszystkie z nich zapewniają równą skuteczność.

Usuwanie przebarwień w domu

Dzięki domowej pielęgnacji nie uda nam się w stu procentach usunąć przebarwień, ale możemy znacznie zmniejszyć ich widoczność. W tym celu najlepiej zastosować specjalne kosmetyki rozjaśniające przebarwienia oraz peelingi, które stopniowo zmniejszają ich widoczność.

Odpowiednio dobrane kosmetyki pozwalają na uzyskanie dobrych efektów, bez potrzeby udawania się do gabinetu, ale tylko wtedy, gdy będziemy używali ich regularnie. Musimy pamiętać o tym, że nie działają one szybko więc na rezultat musimy najczęściej zaczekać kilka miesięcy.

Kosmetyki przeznaczone do likwidacji przebarwień możemy kupić w cenie od około 15 do nawet 500 złotych. Dostępne w internecie opinie będą pomocne w dobraniu tych, które dadzą najlepsze rezultaty.

Usuwanie przebarwień w gabinecie

O wiele lepsze efekty możemy usunąć dzięki zabiegom w gabinetach kosmetycznych oraz medycyny estetycznej. Wówczas stosuje się specjalne kosmetyki oraz urządzenia, które mogą dać szybki i skuteczny efekt. Warto jednak zaznaczyć, że najczęściej konieczne jest odbycie serii zabiegów, aby całkowicie zminimalizować widoczność przebarwień.

Jednym z najczęściej używanych typów zabiegów jest zabieg laserowy IPL, czyli intensywnym pulsacyjnym światłem. Pozwala on na zniszczenie melaniny w przebarwieniu. Za zabieg zapłacimy od 100 do 1 000 złotych zależnie od wielkości przebarwienia.

Drugi sposób to różnego rodzaju peelingi chemiczne, na przykład z użyciem kwasu fitowego, glikolowego, askorbinowego, kojowego, które rozjaśniają skórę. Jeden zabieg z użyciem kwasu to zwykle koszt od 100 do 200 złotych w zależności od rodzaju wybranego kwasu.

Przed zabiegiem pacjent odbywa konsultację z lekarzem medycyny estetycznej albo kosmetyczką – na podstawie określonego rodzaju cery, typu przebarwienia oraz jego wielkości specjalista dobierze taki zabieg, który będzie sprawdzał się najlepiej.