Jak zadbać o słabe paznokcie?

Jak zadbać o słabe paznokcie?

Twoje paznokcie nie wyglądają zbyt dobrze – kruszą się, lamią, są osłabione? W takim przypadku warto poprawić ich kondycję, aby wyglądały pięknie nawet bez lakieru. Jakie są najlepsze metody poprawy kondycji paznokci?

Często słyszymy, że dłonie są wizytówką człowieka – zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Warto więc o nie zadbać, ponieważ świadczą one o nas. Na początku warto jednak określić, co może być przyczyną słabych paznokci, a potem wybrać taką metodę ich pielęgnacji, która szybko i skutecznie poprawi ich kondycję.

Dlaczego paznokcie mogą być osłabione?

Bardzo często osłabione paznokcie są wynikiem niedoborów ważnych witamin i minerałów. Jeśli dieta jest monotonna, bazuje na wysoko przetworzonych produktach, nie obfituje w warzywa i owoce, wtedy może to także odbić się na wyglądzie paznokci, włosów, skóry.

Także problemem może być przyswajanie różnych substancji oraz choroby, które powodują rozdwajanie się, pękanie paznokci. Ponadto paznokcie mogą być słabsze za sprawą urazów mechanicznych, stosowania detergentów, przyjmowania określonych leków, nawyku obgryzania paznokci.

Najlepiej kondycję paznokci poprawiać dwojako – od środka oraz od zewnątrz. O czym powinniśmy wtedy pamiętać w szczególności?

Dieta na mocniejsze paznokcie

Gdy twoja obecna dieta pozostawia wiele do życzenia, warto ją zmienić. Razem z nią poprawi się także twoje zdrowie oraz wygląd. W przypadku problemów z paznokciami przede wszystkim powodem są niedobory białek, które są budulcem paznokci. Również takie pierwiastki jak wapń i krzem są ważne dla ich kondycji.

W diecie nie może zabraknąć również produktów witamin takich jak A, E, C oraz D, witamin z grupy B oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Suplementy diety na mocniejsze paznokcie

Także przy osłabionych paznokciach możemy stosować specjalne suplementy diety. W tym celu najlepiej sprawdzają się wieloskładnikowe preparaty zawierające różne ważne składniki wspierające stan paznokci. Pozwalają one również na poprawę stanu włosów oraz skóry.

Za suplementy na mocniejsze paznokcie zapłacimy najczęściej od około 20 do 50 złotych za opakowanie. Aby zauważyć rezultaty, powinniśmy stosować kurację przez co najmniej 3 miesiące.

Kosmetyki poprawiające stan paznokci

Aby poprawić stan paznokci, możemy także stosować różne kosmetyki. W sprzedaży znajdziemy wiele różnych produktów, które pozwalają na dostarczenie im ważnych składników i szybką poprawę efektów.

W drogeriach możemy znaleźć preparaty na łamliwe, kruche paznokcie. Uważajmy jednak na preparaty utwardzające, które są często polecane. Dlaczego lepiej z nich zrezygnować? Powodują one utwardzenie płytki paznokciowej, ale w rezultacie jest ona również mało elastyczna, dlatego paznokcie są bardziej narażone na złamania, gdy chwycimy coś nieprawidłowo lub narazimy paznokieć na zgięcie.

Lepszym wyborem w takiej sytuacji będą preparaty olejkowe, które natłuszczają płytkę paznokcia oraz skórki wokół, uelastyczniają go, a także dostarczają mu ważnych składników odżywczych. Koszt takich preparatów to zwykle od 5 do 40 złotych.

Jednym z najlepszych olejów ma łamliwe paznokcie jest olej jojoba, który posiada skład podobny do naturalnego sebum produkowanego przez ludzką skórę. W sklepach znajdziemy też preparaty z dodatkami, na przykład witaminą E, krzemionką.