Jak zadbać o stanik, aby posłużył jak najdłużej?

Jak zadbać o stanik, aby posłużył jak najdłużej?

Masz w swojej garderobie kilka staników, które leżą idealnie i wyglądają świetnie? Na pewno chcesz, aby nie zniszczyły się i nie odkształciły się. W takim przypadku trzeba pamiętać o ich odpowiednim praniu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Brak odpowiedniej pielęgnacji bielizny takiej jak staniki czy braletki może doprowadzić do ich szybszego zestarzenia się oraz uszkodzenia. Największym błędem jest wrzucanie takiej bielizny do pralki wraz z innymi ubraniami. Wtedy możemy nawet po kilku takich praniach zauważyć, że idealny stanik stał się luźniejszy, nie podtrzymuje biustu tak dobrze jak kiedyś, a także sprał się i nie wygląda tak atrakcyjnie.

Można jednak temu zapobiegać – najważniejsze to właściwe pranie ręczne, ponieważ tylko wtedy możemy zapewnić stanikom odpowiednią ochronę i przedłużyć ich żywotność.

Jak wyprać stanik ręcznie?

Pranie ręcznie bielizny takiej jak staniki wcale nie jest skomplikowane i nie zajmie nam bardzo dużo czasu. W tym celu będziemy potrzebowali pojemnik na wodę oraz odpowiedni detergent. Najlepiej, aby był to delikatny proszek albo żel do prania, który będzie dopasowany do koloru stanika.

Miskę albo inny pojemnik wypełniamy wodą i dodajemy detergent – rozprowadzamy go równomiernie w wodzie. Potem umieszczamy w niej stanik i pozostawiamy na chwilę do wymoczenia. Później delikatnie wygniatamy bieliznę i poruszamy nią w pojemniku. Wylewamy wodę z detergentem i powtarzamy kroki o początku. Na końcu, gdy stanik jest już czysty, płuczemy go pod bieżącą, chłodną wodą.

Na koniec stanik możemy delikatnie wycisnąć z nadmiaru wody, ale nie powinniśmy do skręcać ani wyginać. Możemy posłużyć się też ręcznikiem. Stanik powinniśmy wysuszyć na płasko, na przykład na ręcznik. Możemy też powiesić go na suszarce, przypinając za końcówkę zapięcia – nie należy wieszać stanika za ramiączka, ponieważ może to osłabić ich elastyczność.

Pranie staników w pralce

Jeśli jednak chcemy zdecydować się na wypranie stanika w prace, ponieważ nie mamy zbyt dużo czasu, najlepiej zaopatrzyć się w specjalny woreczek albo kule do prania bielizny. Dzięki temu chronimy stanik przed zaciągnięciami z innych ubrań, a także zabezpieczamy inne ubrania przed zniszczeniem przez haczyki stanika.

Bieliznę powinniśmy prać z podobnymi kolorami, aby nie spowodować jej zafarbowania albo wyblaknięcia. Należy prać staniki w temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Nie należy stosować płynów zmiękczających do płukania, które mogą spowodować osłabienie gumek stanika i innych elementów elastycznych, na przykład koronek.

O czym jeszcze warto pamiętać?

• stanik warto wyprać przed pierwszym użyciem – usuniemy z niego wtedy zabrudzenia oraz chemikalia pozostałe po procesie produkcyjnym tkanin, a także nadamy mu większą miękkość i nasz ulubiony zapach

• jeśli stanik nosimy cały dzień, nie zakładajmy go kolejnego dnia – w ten sposób damy mu „odpocząć”, dlatego będzie mógł na dłużej zostać jak nowy

• staniki z usztywnianymi miseczkami należy odpowiednio przechowywać, aby przedłużyć ich trwałość – najlepiej zwinąć stanik tak, aby jedna miseczka opierała się na drugiej albo wpychać miseczki skarpetkami lub inną tkaniną, gdy będziemy przechowywały stanik ze złamaną miseczką, może spowodować to jej odkształcenie