Jak zadbać o swoją biżuterię?

Jak zadbać o swoją biżuterię?

Posiadając biżuterię warto pomyśleć o takich metodach dbania o różne rodzaje biżuterii, które pozwalają na odpowiednie jej prezentowanie się w długim okresie czasu.

Wiele elementów biżuterii, gdy nie jest pielęgnowana w odpowiedni sposób może ulegać uszkodzeniu. Warto z tego powodu sprawdzić zasady dotyczące tego jak powinna być przechowywana, użytkowana oraz pielęgnowana biżuteria.

Jednym z negatywnie działających na większość produktów z rynku biżuterii czynników jest woda. Kontakt z wodą jest w stanie bardzo szkodzić biżuterii. Dotyczy to zarówno wody z kranu a także wody morskiej czy znajdujących się w różnych akwenach, w których pływamy.

Warto zatem pamiętać o tym by biżuterię zdejmować zarówno przed pływaniem, kąpielą czy myciem naczyń. Do negatywnych efektów wpływu wody na biżuterię można zaliczyć między innymi utratę połysku czy przebarwień. Oczywiście takie rodzaje biżuterii jak perły są szczególnie narażone na działanie wody. Warto również brać pod uwagę, że dodatki do biżuterii jak elementy skórzane mogą pod wpływem działanie wody znacznie szybciej tracić swój wygląd.

Działanie środków chemicznych

Negatywnie na biżuterię mogą również działać różnego rodzaju środki chemiczne. Dotyczy to szczególnie bardzo intensywnie działających substancji chemicznych. Takie można znaleźć choćby w detergentach.

Warto zatem przed praniem wyjmować biżuterię z ubrań. Negatywny wpływ na biżuterię mogą również mieć środki chemiczne znajdujące się w kosmetykach, co również warto brać pod uwagę przy stosowaniu różnych rodzajów kosmetyków.

Jeśli stosuje się kosmetyki warto jest nakładać je zanim nałoży się biżuterię. Pod wpływem działania pewnych substancji chemicznych biżuteria może ulegać efektowi matowienia czy też na biżuterii mogą pojawiać się przebarwienia. Szczególnie są na to narażone kamienie naturalne znajdujące się w biżuterii czy też biżuteria wykonana z bursztynu. Do substancji, które mogą powodować korozję zaliczają się związki siarki, które znajdują się nawet w niektórych kosmetykach.

Uszkodzenia mechaniczne

Biżuteria jest również narażona na różnego rodzaju uszkodzenia. Dotyczy to między innymi możliwości pojawienia się na biżuterii zarysowań. Warto jest unikać takich sytuacji, które mogą powodować ścieranie się biżuterii pozłacanej czy poddawanej diamentowaniu.

Jednocześnie szczególnie na zarysowania narażone są elementy biżuterii, na których zastosowano różnego rodzaju wzornictwo w ramach procesów wykończenia biżuterii. Szczególnie w tym względzie narażone są elementy biżuterii, na której zastosowano proces pozłacania. Taka warstwa na biżuterii jest cienka, co sprawia, że podczas niewłaściwego użytkowania może ona się wycierać.

Czyszczenie biżuterii

Dla właściwego prezentowania się biżuterii można również stosować różne metody czyszczenia oraz pielęgnowania elementów biżuterii. Decydować można się zarówno na domowe metody czyszczenia biżuterii a także można postawić na takie produkty do czyszczenia biżuterii, które są specjalnie w tym celu produkowane.

Zakupić można płyny do czyszczenia biżuterii, które nie są kosztowne i można je pozyskać w cenie kilkunastu złotych.