Jak zapobiegać żylakom?

Jak zapobiegać żylakom?

Przeciwdziałanie pojawianiu się żylaków wymaga podejmowania odpowiednich działań profilaktycznych co jest ważne szczególnie u osób mających rodzinne skłonności do występowania żylaków.

Jednak dbanie o nogi w sposób, który pozwala na przeciwdziałanie występowaniu żylaków zawsze pozwala przynieść wiele korzyści. Jest to ważne szczególnie w kontekście przeciwdziałania występowaniu poważnych niewydolności żylnych.

Przyczyną rozwijania się żylaków wynika z nieprawidłowego działania zastawek w żyłach kończyn dolnych. Właściwe działanie zastawek pozwala na zapewnienie ograniczenie cofania się krwi płynącej do serca. Gdy zastawki są niewydolne wówczas krew nie płynie w sposób prawidłowy a co za tym idzie gromadzi się w pewnych miejscach co przekłada się na rozciąganie czy poszerzanie żył.

Objawy żylaków

Bardzo ważne jest poznanie objawów żylaków. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, które między innymi ze względu na ciąże są znacznie bardziej narażone na występowanie żylaków w dojrzałych oraz senioralnym wieku. Zanim wystąpią żylaki można obserwować pierwsze objawy. Najczęściej jest to uczucie szybkiego męczenia się nóg, tak zwany efekt ciężkich nóg oraz ogólny dyskomfort w obszarze nóg.

Po pewnym czasie mogą pojawiać się obrzęki wokół kostek a także dolegliwości bólowe w poszerzających się żyłach.

Gdy żylaki zaczynają się intensywnie rozwijać można zacząć odczuwać między innymi intensywny ból, który jednocześnie jest w stanie nasilać się. Taki ból może zarówno charakteryzować się odczuwaniem piekącego bólu w nogach jak też tępego bólu. U kobiet ból nasila się również w okresach przed lub w czasie miesiączki.

Z czasem przy intensywnym występowaniu bólu zaczynają tworzyć się pierwsze żylaki. Wyglądają one jak kłębki, sploty z uwypukleniami na żyłach. Żylaki są wypełnione krwią a uwypuklenia są miękkie. Jednocześnie żylaki przeradzają się w nasilający się obrzęk, ból. Z czasem mogą pojawiać się wypryski, stany zapalne a także owrzodzenia.

Przeciwdziałanie rozwijaniu się żylaków

Gdy chce się przeciwdziałać występowaniu żylaków bardzo ważne jest właściwe dbanie o nogi. Po pierwsze należy unikać nadmiernie ciasnych ubrań. Powoduję one blokowanie odpływania krwi z naczyń krwionośnych co jest w stanie przeradzać się w utrudnienie krążenia krwi w nogach. Profilaktycznie warto również stosować kąpiele gorące a także kąpiele przy zastosowaniu działających odprężająco soli morskiej. Decydować można się również na stosowanie różnego rodzaju preparatów na bolące nogi.

Bardzo ważne jest by nadmiernie nie obciążać nóg.

Właściwy czas odpoczywania pozwala na zapewnienie relaksu nogom. Warto unikać zarówno nadmiernego siedzenia w jednej pozycji a także stania w jednej pozycji. Odpowiednia dawka ruchu każdego dnia również jest w stanie pozytywnie wpływać na funkcjonowanie nóg. Ważne jest również unikanie zarówno nadwagi a także otyłości. Pozwala to ograniczenie nadmiernego obciążania nóg. Niezbędne jest również dbanie o właściwą dietę, która pozwala dostarczyć odpowiednie ilości witamin C czy P.